Столичната община планува вдигането на данъците на почти 200 000 софиянци. Увеличението на налога ще достигне до 50%.

Причината е в новото зониране на кварталите в София. При опитите да бъде въведено миналата година то предизвика сериозни протести и беше отменено. Сега обаче някои от кварталите ще минат в по-горна зона и това ще доведе до увеличение на налозите.

Мащабите на новото презониране са по-различни от миналата година. Основно ще бъде засегнат центърът на града. За районите, които ще трябва да преминат през няколко зони, тоест от 4-та в 1-ва зона, например, ще има преходен период от 10 години.

Като цяло увеличението ще е между 10 до максимум 50%. Процесът на презониране на столицата ще се проведе на три етапа, като на всеки етап един район може да бъде местен само с една зона. Целта е да не се получава шоково вдигане на данъците, както стана през миналата година, където част от жителите на града получиха с над 70% по-високи сметки от "Московска" 33.

От Столична община дават и примери, че за един апартамент от 60 кв. м. панелно строителство, което сега плаща данък от 56 лв., след 10 г. като мине в първа зона налогът ще се увеличи с малко над 50 лева. Увеличението за сходен апартамент, но в новопостроена сграда ще е още по-голямо - близо 100 лева за целия период на презониране. Тоест стъпките ще са с не повече от 30 - 40 лева.

Новите зони ще доведат и то по-висока такса смет в засегнатите райони, но според ръководството на Столичната община процента на увеличение на таксата ще е по-малък, отколкото процента на вдигане на данъците. А засегнатите ще са едва 15 на сто от жителите.

В големите квартали - Надежда, Младост, Дружба, Люлин работната група не предлага промени. Единствено в Дружба една малка част от строителни граници ще мине в пета зона, така че голяма част от града няма да бъде засегнат от предлаганите промени.

Промени в зоните засега не се предвиждат в кварталите в т.нар. "подвитошка яка" - Бояна, Драгалевци, Княжево, Симеоново. Мотивът на общинарите е, че там няма изградена пътна и ВиК инфраструктура.

Важно е да уточним, че тези промени са все още проект и тепърва ще бъдат обсъждани и от общинския съвет, както и с гражданите на Столицата.

Същевременно общинския съвет гласува служителите на кметството да получат бонуси за първото полугодие в размер на 3 млн. лева. Тоест, всеки чиновник, с изключение на кмета и заместниците, които този път остава без допълнително възнаграждение ще вземе една заплата и нещо отгоре.