Няма пари за актуализация на заплатите в съдебната система. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов пред членовете на Висшия съдебен съвет. Той бе поканен на заседанието на кадровиците, които искат увеличение на трудовите възнаграждения за магистратите с аргумента, че такова не е правено от три години.

Предложението на ВСС е заплатите да се увеличат с 12 на сто, за което са необходими 24 милиона лева, който не са осигурени в бюджета на съдебната власт.

Горанов предложи на членовете на ВСС да се промени Законът за съдебната власт и така заплатите на магистратите вече да се изчисляват по друг начин. „Ако напишете в закона, че финансовият министър е крокодил, той няма да стане крокодил”, отбеляза Горанов.

„Може само да се печатат пари, може само Мая да ги печата”, коментира Горанов вероятно имайки предвид „горановките”, които социалистката Мая Манолова раздаваше на протестиращите пред парламента хора преди ден, когато се гласува ратификацията на външния дълг.

Членът на ВСС Юлиана Колева заяви, че има неадекватности в тарифата за съдебните такси. Така например, за много тежки дела се плащала такса едва от 50 лева. Събираемостта на вземанията е друг проблем, според нея, който стои между ВСС и НАП. Става дума за разноски, които се правят за правораздаване.

Горанов на свой ред заяви, че е изкушен да предложи промяна на тарифата за съдебните такси. „Трябва да се търси балансът между достъпа до правосъдие и реалната цена на услугата, която се предлага на обществото от страна на съдебната власт. Все пак трябва да има стъпка в тази насока. Затова ще имам и разговор с  правосъдния министър”, каза финансовият министър.

Той намекна, че може да се обсъди увеличение на номиналните такси, за сметка на пропорционалните, и обвърза темата със съдебните такси с качеството на правосъдието.

Според члена на ВСС Румен Георгиев възражението „няма пари” от страна на Горанов е несъстоятелно.

Ние не сме правителство на съдебната власт и затова трябва да взаимодействие с всички останали. Нужно е съотношение и отношение между властите, за да има държава, добави Георгиев. Той не се съгласи в Горанов, че правосъдието е услуга и заяви, че съдебната система не може да бъде на самоиздръжка.

Около 35 милиона са несъбраните от НАП средства на съдебната власт миналата година, обясни Соня Найденова. Съдебната власт не е търговско дружесто. Тя е част от

държавата, продължи колегата й Каролина Неделчева.

Не мога да приема, че вчера в НС се водеше дебат за дълг от 16 милиарда лева, днес говорим за увеличение на заплатите в съдебната власт с 12 процента, отговори Владислав Горанов.

„Да не мислите, че на Христо (Иванов - бел.а.) му е хубаво с неговия бюджет. Не се оплаква, защото е възпитан”, продължи финансовият министър.

Поддържането на високо заплащане на магистратите е свързано с добро качество на правосъдието, посочи Христо Иванов. Той се обяви за набелязване на стъпки за търсенето на необходимите средства и предложи до края на следващата седмица да започне публична дискусия за съдебните такси.

Проблемите ви не са ми чужди, каза Владислав Горанов. Той подчерта обаче, че не се измерват реално средствата, които обществото плаща, за да получи качествено правосъдие.

Нищо не налага увеличение на заплатите, каквото пише в закона за съдебната власт, заключи финансовият министър.