С апел да се върне касата на обществото новият шеф на НЗОК Румяна Тодорова обясни пред bTV, че са необходими редица законови промени за функционирането й в услуга на лекари и пациенти. Тя отново обясни, че основната роля на обществена институция в момента й е отнета, тъй като управителят й се избира от парламента.

Тя припомни, че преди поправката от 2010 година той е минавал през конкурс, имало и съвет, различен от управителния, в който са влизали представители на работодателите, на общините, на държавата – отделните прослойки, които участват в осигуряването.

Сред други промени, за които ще настоява Тодорова, е в съвета, който определя цените на лекарствата, да се увеличи представителството на хората на касата, която е „най-големият платец в държавата”.

Тя обеща да не допусне пари за здраве да потънат безследно, както е станало с национализацията на големия резерв на НЗОК от милиард и половина лева. И определи рисковете, по които няма как да бъдат предвидени разходите – болнична помощ и въвеждане на нови медикаменти.
Румяна Тодорова коментира и получилото се разделение между държавни и частни болници в подбора на пациенти:

„Законът не дели на частни, държавни и публични болниците. Въпросът е, че когато се получават лицензите, критериите са доста снижени. Една болница кандидатства като специализирана, получава лиценз, след това решава, че иска да бъде многопрофилна и получава безпроблемно лиценза и за това. Така става равнопоставена с ВМА, например.

Друг е въпросът с подбор на пациенти – частните подбират по-леките. Тежките отиват в държавните, където са лекарите, които работят безотказно. Необходим е контрол, който трябва да извършват и собственикът, и министерството. Не може да се разчита само на този на изхода на системата, който прави касата. Тя не може да каже дали правилно е получило лиценз”.

Проверка със съдействието на външни финансови институции пък ще установява защо при отделени 12 милиона лева повече за извънболнична помощ направленията не стигат. Тодорова заяви, че е силно учудена от факта, че талоните свършват още в първата седмица на месеца и през останалото време хората „нямат право да се разболяват”.

По думите й личните лекари също трябва да изиграят своята роля в процеса на раздаване на направления: „Ресурсът на касата е ограничен, не може всеки да бъде удовлетворен, но това е ролята на личния лекар – да прецени дали пациентът има нужда от по-високото ниво на лечение. Нека да не игнорираме личните лекари, те също са специалисти”.

„Нека да си внасяме здравните вноски, няма нищо по-добро от солидарния принцип. Задължителното осигуряване изисква от всеки да си внася осигуровки, за да има всеки един от нас очите да изисква услуги”, продължи новият управител на НЗОК. Според нея така ще е изясни какъв е приходът в касата – базата, върху която ще се стъпи на преговорите с пациентските организации и Българския лекарски съюз.

Въпросът с електронната здравна карта, която се бави с години, тя определи като не толкова прост и евтин. По думите й вече има създадена информационна система, но тя не работи ефективно. Това ще наложи одит на базата, която е имала година за тестове.

Румяна Тодорова, която влиза в кабинета на шеф на НЗОК не за първи път, каза още, че е заварила „едни стреснати хора”, без да знае от какво, но обеща, че няма да уволнява никой: „Искам да ги уверя да не се плашат, а просто да работим, защото ще има много работа”.