Новият закон за Сметната палата, който ще влезе в парламента тази седмица, поставя под риск изпълнението на работата на институцията и заличава независимостта й. За това предупреди на пресконференция днес председателят на Палатата Лидия Руменова.

Само двама души ще трябва да разработят и подготвят 400 одитни доклада, защото от тримата членове на Палатата, председателят не участва в одитите. Според новия закон общините с бюджет до 10 млн. лв. вече няма да бъдат одитирани от Сметната палата. Изваждането на тези общини води до силно занижаване на отчетността, смята Руменова. Така се поставя в зоната на здрача доста сериозен обществен ресурс, смятат членовете на Палатата.

Тези общини са бенефициенти и по сериозни европейски програми. Друг сериозен риск е, че същият закон предвижда да се ограничи компетентността на Сметната палата по европейските средства. Палатата вече няма да проверява законността на проектите.

Проектозаконът бе внесен на 8 декември 2014 г. основно от депутати от ГЕРБ, подкрепени от АБВ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Той предвижда връщане на 3-членния ръководен състав на Палатата - председател и двама председатели, с което се отменя сегашната широка колегия.

Смяната на модела със сега действащия бе направена в последния момент от предишното Народно събрание и предизвика много. Отстранен бе и предишният председател Валери Димитров.

Вносителите на закона от ГЕРБ веднага реагираха. Менда Стоянова заяви в Пловдив, че деветчленният състав на палата е доказал своята непригодност.

„Има звено за оценка на риска. Сметната палата чрез това звено трябва да направи анализ на риска и да прецени има ли община, която наистина сериозен риск за злоупотреби. И да я провери! Но не да ѝ завери просто отчета”, каза депутатът.

Според ГЕРБ в досегашния закон щатът на одиторите е раздут, за да се осигурят синекурни длъжности за партийните функционери по места, а правените проверки били повърхностни и неефективни.