Слънчев бряг ще има нов строителен план за първи път от над 10 години. Той трябва да актуализира състоянието на курорта, надхвърлил многократно рамките, за които е проектиран.

Бъдещето на курортния комплекс е било обсъждано на тайна среща в навечерието на сезона. Директорът на Дирекцията за национален строителен надзор, ресорният заместник-министър, полиция, хотелиери и последният архитект на комплекса, изготвил плана за строителство през 2001 г., са обсъждали как зелените площи да се изравнят с бетона, а гледката към плажа, скрита от незаконни обекти, да се покаже пак.

„Слънчев бряг беше заложен като 3-4 звезди комплекс. Сега вече е в 3, даже и по-малко звезди. Изградената инфраструктура поема само може би една трета от броя на леглата. Озеленяването драстично намаля и същевременно се влоши туристическият продукт,” обясни пред bTV главният архитект на „Слънчев бряг” Георги Бакалов.

Комплексът, който приема туристи в пъти повече от заложените 22 000 души претоварва и пречиствателната станция, признаха от екоинспекцията. Според държавата обаче ситуацията не е излязла от контрол.

„Слънчев бряг е един хубав курорт. Много хора казват, че е презастроен, но това не е така. Лошият облик дава основно тези поставяеми обекти, тези сергии, на които се продава какво ли не,” каза, от своя страна, зам.-министърът с ресор туризъм Иво Маринов.

Проверка на строителната дирекция установи, че 585 временни обекти в курорта работят незаконно, а нови изникват всеки ден. Държавата няма право да ги премахне, можела само да санкционира - с по 5000 лева са глобени собствениците на имоти, в които има незаконни павилиони, в това число и на дружеството Слънчев бряг.

„Всяка вечер или всеки петък преди почивните дни отива някой, сглобява си някакъв обект някъде на някакво място. Като не можете да събаряте, запечайте ги,” призова Венелин Ташев от Съюз на собствениците в „Слънчев бряг”.

Според изпълнителния директор на курорта Златко Димитров ДНСК работи в напълно грешна посока. „Строителният контрол ще глоби собственика на имота, при условие, че обектите са поставени от други наематели,” недоволен е той.

Само община Несебър по закон може да ги премахне и тъй като не го прави, е глобена за бездействие. Според полицията, от незаконните бараки печелят криминални структури.

Решението на държавата за сега е едно – ще налага санкции на кмета на Несебър, докато незаконните постройки не бъдат премахнати, както увери Иво Маринов.

Очаква се новият план на курорта, за който плаща Слънчев бряг, да реши и този проблем законно.