Градушката, която изпочупи София и уби човек миналия вторник, съвсем не е "невиждана". Подобно по размери бедствие е имало в столицата и миналия век - преди 73 години.

"Всичко живо потърси подслон, защото опасността бе вече смъртна. Очертанията на близките предмети се загубиха. Земята в миг побеля. Столицата претърпя бомбардировка от... св. Илия", пише в архивите.

Следват още съвпадения с бедствието от вторник - месецът отново е юли, часът - около 16.30. Равносметката на Метеорологическия институт тогава е, че в "София няма къща без счупени стъкла".

Както днес, така и тогава медиите наричат градушката "незапомнена". „Градушката е описана като Апокалипсис. Дори са отделили място на умиращите птички в Борисовата градина. Оказа се, че във времето, когато няма високи технологии, властта е била на мястото си, реагирала доста по-бързо. Първи на мястото е бил Царят, после министърът на вътрешните работи”, разказва Цветанка Христова от Централната библиотека на БАН.

В протокол, който се съхранява в Държавен архив – София, началникът на отделението „Градини и паркове" иска от Столичната голяма община кредит от 30 000 лева за "възстановяването на унищожените цветни култури в цветарницата и разсадника на градината".

С парите са били купени лалета, зюмбюли и нарциси. Държавата отправя и строго послание към джамджиите - да не мамят с цените на стъклата. „За тези, които нарушават това правило, ще последва чукане на камъни в каменоломните край София като наказание”, уточнява Цветанка Христова.

Застрахователи и рекламодатели още ден след бурята демонстрират изключителна находчивост с обяви във вестниците: "Безплатно счупените стъкла от градушката и една нова къща отгоре ще направите с един билет от Държавната лотария. При всяка поличба от небето, купете си билет от Държавната лотария на земята. Така ще си уредите щастие!"

Преглед на печата от 2 юли 1941 година

Ежедневниците “Утро” и “Зора” обстойно описват силната градушка в София от 1941 година, както и нанесените щети. Публикуват снимки от най-тежко засегнатите райони, информация за реакцията на властта и цените на стъклата.

Вестник “Зора” посочва, че в “София няма къща без счупени стъкла на прозорците”. Цитирано е съобщението на Централния метеорологически институт:

Днес, 1 юли, между 16 и 16.30 часа, над София се разрази незапомнена стихийна градова буря, която изпочупи стъклата на прозорците, предимно на северните и северо-западните стени на къщите. Повредени са градините и има повсеместни наводнения на зимниците и пр. От късото съединение, предизвикано от бурята, има запалени кантони.“

Журналистите разказват за бурята в подробни детайли: “Вчера към 4 часа над столицата се изсипа небивала и незапомнена градушка. Старите кореняци казват, че вчерашната стихия е нещо невиждано друг път.

Още към 3 часа следобед от посока север-северозапад се зададоха тъмни облаци. По това време Витоша все още беше обляна от хубаво слънце, а това засилваше контраста. По въздуха се разнесе предусещане за силен дъжд. Подухна хладен вятър. Черните облаци се разстилаха все повече, надвесиха се ниско над града, като го обграждаха от всички страни.

Стана много мрачно. По улиците се виждаха граждани, които бързаха и търсеха покритие от наближаващата буря. Автомобилното движение се засили. Такситата препускаха по улиците и свиркаха тревожно с клаксоните си. Въздухът замириса на озон, напомнящ миризмата на колендро.

Започна да вали, но само едри капки. Скоро започнаха да прехвърчат зърна град едри като орехи. Отначало не така често, но стремително. При падането си ледените парчета се разбиваха на десетина парчета. Всичко живо потърси подслон, защото опасността вече бе смъртна. Скоро небето се продъни. Изля се такъв град, примесен със силен дъжд, че очертанията на близки предмети се губеха. Земята в миг побеля. Понесе се страхов трясък от счупени стъкла, фирми и витрини. Изпочупиха се всички стъкла, разположени на север.

Шумът на стихията се смеси с шума на изпотрошените стъкла, които политаха към тротоарите. Улиците се постлаха с бяла покривка. Каналната мрежа поради внезапността на стихията не можа да побере масата вода, която рукна на реки из улиците.Много колари, заварени на улицата, подплашени за добичетата си, бързаха да ги отпрегнат и да ги вкарат на сушина.

Картините от улиците бяха невиждани друг път. По залесените улици тротоарите се покриха със зелени покривки. Градушката оголи много китни дръвчета, като повали зеленината им по улиците. Има и счупени клонове (...)

Силната буря и градушката трая около 35 минути - до 5 часа без 25 минути. Една обиколка из столичните улици след преминаването на бурята открива пресните следи, оставени от стихията. Тъжно е да се гледат изпотрошените прозорци, но изпотрошени не както това би станало с камък.

Трагедията на птичките в Борисовата градина

Градушката се разминава без човешки жертви, но има удавени животни, пише “Утро”. “Ако по едно щастие до снощи не се знаеше за никакъв смъртен случай вследствие на градушката, нещастните птички в Борисовата градина са претърпели истинска трагедия. Търсейки подслон под дърветата, голям брой от тях са намерили смъртта си. Веднага след утихване на стихията, деца събираха с десетки убити птички в Борисовата градина и ги погребваха в обща гробница.

Не по-малка тревога да преживели и животните в Царската зоологическа градина. Благодарение на предвидливостта на управата на градината, животните са били прибрани в скривалищата им. Убито е било само едно фламинго.”

Реакциите на властта

Според ежедневниците, Царят първи се е отзовал в най-тежко засегнатите райони. “Вчера след обяд, веднага след градушката, Н. В. Царят, придружаван от княз Кирил, обходи пострадалите от градушката места и наводнените квартали. Негово Величество навсякъде води разговори с гражданите, като се интересуваше от причинените повреди.

Тежка работа за “джамджиите”. Предупредени да не мамят

След бедствието Министерството на търговията определя цените на стъклата и предупреждава търговците да ги спазват, посочва вестник “Утро”. Сградата на редакцията на изданието също е сред пострадалите.

Напомня се на гражданите, че те са длъжни при всеки случай, когато има по-висока цена, да съобщават на органите на Столичното комисарство. Нарушителите ще се наказват най-строго(…) Тази градушка отвори много работа на джамджиите. Нека да се надяваме, че те няма да се възползват от нещастието на софиянци и няма да повишат цените на стъклата. С това ще направят добро и на себе си, защото властта е решена да бъде безжалостна към спекулантите и ще ги изпрати да чукат камъни по шосетата.