Граждани обвиняват спешна помощ, че закъсненията на линейката до адреса са с фатален край. Миналата седмица, докато чакат медицинска помощ в столицата, починаха 4-годишно момиче и един възрастен мъж.

На 24 ноември в столичен хотел издъхва детето. По думите на родителите, след позвъняване на телефон 112 линейката закъснява с 40 минути. По една нелепа случайност това се случва в присъствието на над 500 лекари. По същото време те са се събрали в хотела на първия национален конгрес по спешна медицина, на който са се разисквали проблемите на сектора.

Становището на Спешна помощ е, че линейката е пристигнала на 9-тата минута от подаването на сигнала. Причината за смъртта на детето не е закъснение, а тежката сърдечна малформация, от която то страда.

Ден по-късно без да дочака медицинска помощ на улицата почива и възрастен мъж. Ирена Христова става свидетел на случката . Прибирайки се към дома си, тя вижда как човекът пада от около 7-8 стъпала. Мъжът изпада в безсъзнание и следва светкавично обаждане на телефон 112. Първият опит на служителите да се свържат със спешна помощ обаче е неуспешен.

Според шефа на Спешна помощ екипът е бил на мястото на 12-тата минута. "Кой реши, че в София 10 екипа са достатъчни и не е ли работа на медиците да спасяват животи. Защо ми затварят телефона, как избират на кой да спасят живота и кой да умре”, пита се Ирена Христова.

В столицата има недостиг на спешни екипи. В момента на един екип се падат около 200 000 души. Д-р Ангел Ангелов предложи пред bTV отново да започне да функционира тел. 150. Само в 5 страни от ЕС организацията е е като у нас – тел. 112 поема всички обаждания към полиция, пожарна, спешна помощ.

По думите на Ангелов в момента българската здравна система е дълбоко погребана. Той обвини освен здравното министерство, и финансовото. Отбеляза също, че се наблюдава абдикация на личните лекари от техните пациенти, като всичко се стоварва на спешните екипи.

Бюджетът на Спешната помощ е 8 млн. за година. По изчисления на д-р Ангелов на всеки жител на столицата се падат по 6,15 лв. за такава медицинска грижа.

„Линейките не са на „Пирогов”. Те се движат из цяла София”, коментира Ангелов по повод това, че спешните екипи могат да се забавят дори когато става дума за инцидент на място, близо до сборния им пункт.

Медикът подчерта, че заплащането на лекарите е 600 лв. Има свободни бройки, но никой не желае да ги заеме заради ниското заплащане. Ангелов смята също, че координацията между 112, полицията и пожарната също куца. По думите му полицаи и пожарникари звънят на дежурния в СДВР, вместо на 112. От МВР обаче не изпратиха представител на спешния телефон в студиото на bTV.