Сигнали за случаи от цялата страна заваляха след публикуването на протоколите от избирателните секции на страницата на ЦИК. Подмяна на гласове, подправяне на протоколи и манипулиране на изборни резултати, са част от обвиненията на десетки застъпници и наблюдатели.

На електронната поща на bTV получаваме сигнали от хора, които са открили нарушения и несъответствия в протоколите на секциите, в които са гласували.

В 5-а секция на район "Средец" е поправен резултатът на кандидата на ГЕРБ от 104 на 124 - двайсет гласа разлика. Липсват задължителните подписи на членовете на комисията, които да потвърдят, че поправката не е опит за измама. А графата с нанесените поправки в документа изобщо не е попълнена.

В секция 7 на софийския район "Средец" общият брой на гласувалите за „Зелените” е поправен от 6 на 2. Поправки има и в графата с преференциите, както и в целия документ.

И тук идва интересната част - в точката за броя на корекциите, извършени преди обявяване на протокола и заверени на съответните места с означението „поправка" и с подписите на всички членове на СИК е записано - с думи "нула", и с цифри 0 поправки.

Това означава, че т.нар. поправки са направени след обявяването на протокола, или членовете на СИК не са спазили елементарно, но ключово правило.

Неграмотно попълнени документи и протоколи без задължителни подписи, които да превръщат листовете хартия в документи, са масова практика. В Сталийска махала, община Лом, например, протоколът изобщо не е подписан от членовете на секционната Избирателна комисия.

Избиратели, гласували с преференции с изумление научават, че техният избор не е отчетен при броенето.

А при един от най-фрапиращите сигнали в една секция се губят около 150 гласа.

В самоковското село Ярлово за общински съветници са гласували 266 души със 167 бюлетини.

„Това е протоколът за избор на общински съветници, където първото нарушение - гласували 266 човека по списък, а намерени бюлетини 133 в урната, като най-напред е задраскан броят 266 и написани 133. Другото, което е - не може те да са взели 167 бюлетини от общината, просто не е възможно, кочаните са по 100. 133 гласа просто са изчезнали”, коментира Ани Йовева.

Невалидните бюлетини са преброени и записани словом 76, а цифрата видимо е преправена на 96. Действителните гласове от 190 са коригирани на 37. При разпределението на гласовете почти няма непоправен резултат. А в полето, където трябва да се отбележат корекциите не е записано нищо.

Въпреки всички несъответствия изборният протокол е приет от Общинската избирателна комисия.

„Очевидна е грешката, очевидна. Ще се извърши проверка, не знам в момента все още кой е членът на нашата комисия приел този протокол, очевидно има разминаване”, заяви Елена Милушева.

Според председателя на секцията в Ярлово протоколът е манипулиран. Пред екипа ни тя призна, че в секцията са получили 300 бюлетини за общински съветници.

„За общински съветници протоколът не се подписа, защото зам.-председателят и секретарят, и член от комисията взеха нещата и казаха, че там ще ги дооформят, някой им се обадил, че там ще го донаправят, защото не беше ясно как да го направят”, каза Йорданка Бачева.

Във Велико Търново наблюдатели се оплакват, че не са допуснати до броенето и попълването на протоколите, което на практика обезсмисля присъствието им.

Варненец пък се чуди къде е отишъл гласът му. Твърди, че заедно с майка си са подкрепили определен кандидат за общински съветник. В протокола от секцията, в която са гласували въпросният кандидат има само една преференция.

Александър е открил в протокола и няколко притеснителни корекции.

„Това са корекции, които някой, не се знае кой, ги е правил, защото до всяка корекция трябва да има три подписа. До тези корекции няма нито един подпис”, заяви Александър.

„Излизат контролите, сметките излизат на СИК-а, ние не сме поправяли нищо. Значи в този протокол е отчетен реалният резултат, който е бил там”, обясни Велин Жеков.

В Банско - проблем с преференциите

„С дъщеря ми дадохме преференциални гласове за мен, защото аз съм кандидат за общински съветник, но се оказва, че моите гласове ги няма, 0 преференции, което е абсолютно невъзможно”, каза Благовестка Голева.

Трима от кандидатите за кмет поискаха касиране на изборите. Според тях в две секции след поправка в протоколите са прехвърлени общо 60 гласа от кандидата на сдружение "Бъдеще за община Банско" към кандидата на ГЕРБ.

Най-често сигналите са свързани с отказа на секционни комисии да дадат копие от протоколите на застъпници и наблюдатели. Липса на работещ принтер, хартия или тонер за машините са част от обясненията. Но не са изключение случаите, когато не са поставяни подпис и печат, което на практика превръща копието от протокола във хвърчащ лист хартия без никаква юридическа стойност. С него, най-важното, не могат да се оспорят резултатите от вота на гражданите.

Позицията на ЦИК, е че за всеки един такъв случай се произнасят Общинските избирателни комисии, като през тях ще се предават служебно в съда и жалбите за касиране на вота по места.