След близо месец затишие металурзите от ОЦК-Кърджали отново блокираха града заради неясното бъдеще на комбината. Работниците спряха за час движението по едно от възловите кръстовища в града. Блокадата създаде доста неудобства на шофьорите, но до напрежение не се стигна.

От началото на март работниците в комбината протестират заради заплатите, които собственикът Валентин Захариев им дължи. Металурзите настояват за нов инвеститор и за запазване на дейността на предприятието.

"Държавата се намесва като посредник в преговорите на собсвеника с банките и с потенциалните инвеститори и това е начинът, за да се намери решение на проблема - да се намери надежден инвеститор, да не спира строителството на новия цех. Преговорите не са спирали", каза пред bTV областният управител Иванка Таушанова.

Днес преговорите на собсвеника и банките-кредитори продължават, а утре ще се включат и вицепремиерът Симеон Дянков и министърът на икономиката Делян Добрев.

Добрев днес засегна темата само с коментар, като съобщи, че разговорите с български и други чужди компании за „ОЦК Кърджали” продължават. По „тежката тема” се преговаря с определени инвеститори. Министърът даде и конкретни примери. Полска компания с интерес към дружеството искала да го ползва само под наем, без да възстановява кредита по него. Имало е и руски инвеститор, който обаче се отказал заради големите проблемите на предприятието.

Наличието на постоянни преговори обаче не удовлетвори металурзите, които се заканиха да блокират движението за час всеки ден до решаването на проблема.

В същото време, завода вече напуснаха цели бригади, което поставя в риск пускането на производството, дори и за него да се намерят пари. Ако до края на седмицата работниците не чуят добри новини, заводът го грози най- лошото - да няма кой да задвижи турбините.

Работниците започнаха протестите си в двора на завода още в началото на март, а по-късно излязоха на блокади на пътя до него и в центъра на Кърджали. При едно от посещенията си при тях в навечерието на Великден премиерът Бойко Борисов им обеща, че до месец банките-кредитори ще назначат ново ръководство и производственият цикъл ще стартира отново.

Тогава стана ясно, че правителството се превръща в посредник за преговорите с банките с идеята предприятието и работните места да бъдат спасени.

Впоследствие бяха осигурени по 325 лева еднократна социална помощ за всички металурзи и служители в заводската администрация, а по-късно и по една заплата, договорена с една от кредитните институции.

Междувременно металурзите внесоха в Районния съд в Кърджали иск собственикът на завода да им плати всички заплати, които не са получили.