Въпреки големия недостиг на кадри в спешната помощ, първият випуск от дипломирани парамедици не може да работи по специалността си. Причината - няма разкрити щатни бройки за тази длъжност.

За разлика от медицинските специалисти, чиито задължения и отговорности са подробно разписани, все още няма ясни критерии какво ще работят парамедиците.

С недостига на кадри в Спешната помощ се борят последните двама министри на здравеопазването от кабинета Борисов. Това беше първото нещо, с което се захвана Десислава Атанасова, например, по заръка на своя баща, който е фелдшер.

По данни на Здравното ведомство от преди 2 години близо 40% от персонала в сиситемата е в пенсионна или предпеснионна възраст.

Свободните места са повече от 300, а голяма част от медиците са готови да напуснат при първата по-добра оферта за работа.

Теодор Цанков е от първите дипломирани парамедици. Назначили го в Спешната помощ в Пловдив, но не като парамедик. Обучението му струвало 760 лева. За да получи диплома трябва да докаже две години стаж зад волана като любител. За шофьор в Спешната помощ, обаче, се изисква книжка за професионалист. Отново карал курсове, за които платил още 1000 лева.

Обучението на парамедици започна, въпреки че обаразователните изисквания не са утвърдени. И въпреки, че държавата не е казала има ли нужда от такива кадри.

„След като се уточнят в нормативната уредба тези неща, след като наистина се осигури мястото на парамедика в Спешната помощ, тогава да започне наистина обучението му. А не хората да дават едни пари, да взимат едни дипломи, и резултатът - от 13 човека само един работи и то не като парамедик, а като шофьор,” заяви за bTV д-р Десислава Кателиева от Национална асоциация на работещите в Спешна помощ.

Проектът на държавните образователни изисквания предвижда те да се обучават в 3 степени. Това са транспортиране на пострадали и болни хора и оказване на първа помощ, а най-подготвените ще могат и да асистират на лекаря в спешната помощ.

Въпреки че изискванията все още не са утвърдени, първият курс парамедици с най-ниската степен на квалификация, вече завършиха. Засега държавата се отказва от първоначалната идея те да заместват лекарите и фелдшерите в определени случаи.

„Спешна медицинска помощ може да се оказва само от медицински специалисти. Това, което осъществяват парамедиците като дейност и това, за което ще бъдат обучавани, то е умело да могат да управляват санитарен автомобил, да познават спецификата на автомобила, на специалния режим на движение по пътищата, специализираната медицинска апаратура, която се използва в спешната помощ, да познават в най-общи линии спешните състояния, така че да бъдат помощници и да подпомагат дейността на медицинските специалисти”, обяснява д-р Ивелина Георгиева, "Медицински дейности и електронно здравеопазване" в МЗ.

За да се разкрият още щатове за длъжността „парамедик”, първо трябва да бъдат утвърдени държавните образователни изисквания. bTV не получи конкретен отговор кога ще се случи това. Едва след като бъдат одобрени държавните стандарти, Здравното министерство ще започне да изработва наредба, която да регламентира задълженията и отговорностите на парамедиците. Вероятно това ще отнеме поне половин година. Едва след това може да се мисли за разкриване на щатни места за парамедици. Обучението на специалистите пък продължава, макар за сега да не е ясно кога реално ще бъдат назначени на позициите, за които са учили.