Лифтовете на Витоша са в изрядно техническо състояние, обяви Ваньо Бояджиев, началник отдел „Инспекция за държавен технически контрол”. По думите му не е необходим специален преглед на съоръженията.

Рутинни проверки се извършвали периодично. Последният преглед на Драгалевската въжена линия е бил на 1 юни, а на лифта на Симеоново е извършена на 31 май. Единственото предписание на специалистите е трасето да се прочисти от храсти.

Симеоновската и Драгалевската въжени линии ще заработят отново до края на юли, най-късно началото на август, обяви вчера кметът на София Йорданка Фандъкова, след като ден по-рано заплаши „Витоша ски” със съд, ако не пусне съоръженията до две-три седмици.

Драгалевският лифт е построен през 1956 година, като след местността Бай Кръстю е изграден след 1968 година. Според наредбите, технически преглед се прави веднъж годишно. През октомври също е имало преглед, макар че през зимата лифтът не беше пуснат, обясни Бояджиев.

Зам.-изпълнителен директор на Агенцията по горите Красимир Каменов обясни, че е намерено компромисно решение за почистване на терена и на растителността , която пречи за функционирането на лифтовете. Услугата ще бъде извършена за сметка на „Витоша ски”.

Предложението било отправено към дружеството още в началото на декември, но от там посочили като пречка текстове в Закона за горите. Според Каменов, законът е рестриктивен и не дава гаранции на инвеститорите.

Лифтовете няма да работят дълго

Членът на съвета на директорите на „Витоша ски” Петър Петров смята, че съоръженията рано или късно ще рухнат.

"Рано или късно, след една, пет или 10 години, това съоръжение ще излезе от строя", каза Петров и уточни, че опасенията му идват от това, че ще дойде и момент, в който няма да има резервни части за тях.

Не може да поддържате едно старо съоръжение в добър вид, рано или късно ще спре, каза Петров.

Представителят на "Витоша ски" обясни, че съоръженията не могат да бъдат подменени, заради изискване в новия закон, според което стъпките на новия лифт трябва да бъдат изключени от горския фонд.

Съоръженията бяха спрени заради протокол от юни 2011 на Тома Белев, който тогава бе директор на природен парк „Витоша”, каза Петър Петров. Той обясни причината с така наречения параграф 22 – комисията не допуснкала прочистване на просеките, защото имало изискване за учредяване на ограничено вещно право, за което първо трябва да има процедура за подробен устройствен план.

Петров се оплака още, че "Витоша ски" било рекетирано от страна на Дирекцията на парк „Витоша” и от Държавно горско стопанство – искали наем за земята, върху която се намират сгради - собственост на „Витоша ски”. Според представителя на ръководството на дружеството „някой иска да ги спре”.