Минути след 12:00 часа на обяд лекарите излязоха на предупредителен протест в лечебни заведения в цялата страна. В четвъртък медиците спиряха работа за 1 час, без да прекъсват лечението на спешни пациенти. Демонстрацията им е в знак на солидарност с колегите им в Европа.

В София - града с най-много лечебни заведения в България, Пета градска болница е една от малкото, които открито заявиха, че ще се включат. Позицията на повечето болнични директори беше, че няма да спрат колегите си, ако решат да излязат на улицата на обяд.

Александровската болница дори изпрати декларация до медиите, в която се казва, че Медицинският съвет НЕ подкрепя протеста и иска оставката на управителя на Здравната каса д-р Румяна Тодорова. През изминалата година имаше смяна на няколко директори на ключови болници. Въпреки че не може да се твърди, че има връзка между позицията им и този факт, такива подозрения съществуват.

За разлика от тях, големите частни болници се присъединиха към общоевропейския ден на лекарски протести. Една от тях е Първа градска болница, където работи зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиан Йорданов.

Лекарите искат спешна актуализация на парите за здраве до края на месеца и отмяна на нормативна промяна, приета между Гергьовден и Великден. Според нея болниците ще имат фиксирани бюджети от Здравната каса, а преразходите ще бъдат за тяхна сметка.

Според съсловната организация освен нови задължения, промяната ще върне и листите с чакащи пациенти.

Още преди Гергьовден лекарския съюз алармираха, че очакват дефицита в Касата да надхвърли очакванията им и да достигне рекордните 500 млн. лв. Ако исканията не бъдат изпълнени, лекарите предупреждават с нови ефективни протести.

Протестът на българските лекари е част от общоевропейския протест на гилдията, организиран преди месец и половина, обясни зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Юлиан Йорданов от Първа градска болница.

„Лекарите ще протестират и ще искат качествено здравеопазване, по-добро заплащане и по-добри условия на труд, борба с корупцията и да се спре с посегателството и дискриминацията спрямо лекарите”, подчерта той.

Д-р Йорданов припомни, че съсловната организация е предупреждавала многократно за задълбочаващата се криза и недофинансирането в здравеопазването. „Още при формирането на бюджета БЛС предупреди за дефицит от около 200 млн. лв. на НЗОК. Бяхме прави, но се оказахме оптимисти – сега дефицитът надхвърля 400 млн. лв.”, посочи той.

Бюджетът на Първа градска болница е 70% от миналогодишния. „Ще се наложи да спрем приема – имаме 8 болнични стаи, две ще бъдат затворени. Когато бъде изразходван бюджетът, затваряме отделението”, обясни д-р Юлиан Йорданов.

„Ако няма актуализация на бюджета, ако се спре или драстично се намали финансирането, болниците ще бъдат принудени да затворят и да пратят персонала в неплатен отпуск, а в такъв случай никога няма да отворят отново”, категоричен бе зам.-председателят на БЛС.

Д-р Иван Кокалов, зам.-председател на КНСБ и член на Надзорния съвет на НЗОК, изрази подкрепа за лекарския протест, но контрира, че засега няма болница, която да не е получила парите си за прогнозна дейност.

„При липса на индивидуална осигурителна карта, с която парите на пациента да вървят след него, трябва да отчетем средствата в избраното лечебно заведение. След отчета прогнозните суми се плащат, а надвишените се изплащат в рамките на месец след това, след като се направи проверка на разходите”, подчерта Кокалов.

По думите му, списък на чакащите за лечение винаги има. „И в други държави такъв списък има, понякога се чака и с месеци”, допълни представителят на НЗОК.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов подчерта, че пред повечето лечебни заведения в София текат протести. Пред всички болници в Благоевград, Велико Търново, Габрово, Добрич, Кърджали, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Силистра, Русе, Сливен, Шумен, Ямбол и Хасково лекарите са излезли на протест, а в Бургас, Видин и Враца лекарите изразяват своята подкрепа за протестите, като носят протестни лентички. Голямата част от лекарите във Варна също са излезли пред болниците, а за Смолян, Ловеч, Монтана и Търговище все още няма данни.

Протестът на лекарите, медицинските сестри и работещите в здравеопазването всъщност е оценката за едногодишното управление на министър Таня Андреева и д-р Румяна Тодорова. Това каза за „Фокус” Десислава Атанасова, бивш министър на здравеопазването при управлението на ГЕРБ. „В този сектор за една година не се случи нищо позитивно и това е видно за всички. По-лошото е, че престоят им на този пост, води не само системата до хаос и безпътица, но води системата до колапс, не само финансов, който вече се очертава - около 500 милиона лева дефицит до края на годината на НЗОК”, каза тя.