Медици в цялата страна излязоха пред лечебните заведения точно в 12:00 часа в петък и спряха работа за половин час. Те уверяват, че недоволството им няма да се отрази на лечението на пациентите.

Протестът не се състоя навсякъде - например, пред държавните болници в Бургас и Русе, не излизе нито един медик.

Преди повече от две седмици Надзорният съвет на Здравната каса поиска актуализация на бюджета с близо 330 млн. лв., за да се преодолее кризата в сектора до края на годината, но процедурата боксува, въпреки че до разпускането на Народното събрание остават броени дни.

Междувременно избухна скандал между Министеския съвет и Министерството на здарвеопазването по повод съобщението на здарвното ведомство, че е внесло проекта за актуализация за консултации сред министрите.

От правителствената пресслужба разпространиха съобщение, че в рамките на 3 дни от Здравното министерство "имитират дейност пред обществото" и за втори път изпращат материали без финансова обосновка, което прави обсъждането невъзможно.

По-рано финансовият министър обясни, че се готвят анализи и допълнително пари може да дойдат от спестявания в рамките на държавния бюджет.

Ултиматум

Лекарите поставиха ултиматум до 12:00 часа предложението за актуализация да бъде внесено в парламента, но това не се случи. Медиците настояват да получават редовно парите за изработеното от Касата и да бъде премахнати така наречените лимити на дейността. В противен случай символичните протести ще прераснат в ефективни.

Вчера следобед от пресцентъра на Здравното ведомство съобщиха, че проектът е внесен в Министерския съвет. Преди актуализацията да стане факт тя трябва да бъде одобрена от правителството и след това от депутатите.

Към протеста, обявен преди ден от Българския лекарски съюз, се присъединиха лекарите в столичната Александровска болница. „Процедурата по актуализация на бюджета на Здравната каса ще се задейства, когато проектът бъде внесен в Народното събрание, настояваме за подкрепа от всички политически партии”, настоя директорът на лечебното заведение д-р Костадин Ангелов.

„Искаме да спре този административен произвол, който НЗОК налага на болниците от началото на годината. Болниците са поставени под риск заради липса на бюджети. Още в началото на годината са ни изпратени Приложения към договорите с нулеви стойности, не можем да купуваме медикаменти, да правим списъци на чакащи пациенти”, обясни още директорът на Александровска болница. Той даде пример с лимита за сърдечни импланти, определен на 190 лв. „Тези пари не стигат и за един имплант, да обречем сърдечно болните пациенти на смърт ли?”, попита д-р Ангелов.

В протеста се включиха и лекарите от варненските болници „Св. Анна” и „Св. Марина”. Над 50 медици излязоха в обявения час на демонстрацията с предупреждение, че ако бюджетът на касата не бъде актуализиран, няма да може да бъде предоставяна болничната помощ.

НЗОК плаща от 5 до 10 пъти по-малко от стойността на интензивното лечение. Пациентите от други области са повече от 1/3 и за тях също се изплащат по-малки суми.

„Окръжна болница поема всички спешни пациенти, не може да връща нито един – затова имаме огромни разходи, което води до намаляване на приходите за кадрите и ще изгубим качествените специалисти. Трябва да даваме достойно заплащане”, коментира директорът на „Св. Анна” д-р Красимир Петров.

„НЗОК плаща нередовно и не целия обем, над 1 млн. лв. имаме да получаваме надлимитни пари за 3 месеца. Най-различни членове на управляващите партии твърдят, че Касата плаща всичко – това не е вярно!”, възмутен е д-р Петров.

И лекарите от Търговище се събраха предупредително. Ръководството на местната болница отново предупреди, че ако недофинансирането и бавенето на плащанията от Касата продължава, качеството на лечение ще спадне.