Последните три месеца на годината ще бъдат критични за оцеляването на болници и аптеки. Ако бюджетът на Здравната каса не бъде актуализиран още веднъж, надлимитната дейност на лечебните заведения ще се изплати чак през 2015 г.

На днешното заседание на Надзора на Здравната каса се взе решение да се отпуснат 120 млн. лв. на болниците за изработеното от тях през септември. Вероятно по толкова ще се отпуска и за следващите месеци до края на годината. Ако болниците надвишат лимитите, парите за изработеното над лимита ще получат чак през 2015 г. Такъв е сценарият, ако не се стигне до нова актуализация на бюджета на Касата, за каквато се заговори преди седмица.

Ако болниците получават по 120 млн. лв. всеки месец до края на годината, пари, с които да им се плаща изработеното над този лимит, няма да има. Това показват разчети на Здравната каса, с които bTV разполага.

Надлимитните дейности за септември и октомври ще бъдат платени през 2015 г., както и тези за ноември и декемри, които по правило се издължават през новата година. „В действителност това означава, че болниците трябва да ги затворим, поне големите болници в България”, коментира доц. Георги Йорданов от МБАЛ-Пловдив.

Многопрофилната болница в Пловдив чака Касата да й плати около 1 млн. лв., изработени над лимита за юли и август. От там прогнозират, че ако се наложи да чакат дълго парите за следващите месеци, ще задлъжнеят още. Сега болницата има да дава на доставчици близо 16 млн. лв. Така може да се стигне и до запор на сметките й. „Имам чувството, че само за бюра и коли ги харчат тия пари, а не където трябва наистина - в болницата за апаратура, за заплати на лекарите, за лекарства”, възмутен е пациентът Димитър Маринов.

Въпреки разчетите на Касата, пред медиите председателят на Надзорния съвет Кирил Ананиев обясни, че пари за надлимитната дейност поне за септември ще има. Едва след нов анализ на разходите за здраве ще се реши дали да се иска и с колко нова актуализация на бюджета на Касата.

„Ще направим сериозен анализ и съм убеден, че ще стигнем до причини и рискове, които са довели до това, което ще ни даде право да действаме по-ефективно”, обясни председателят на Надзорния съвет на НЗОК Кирил Ананиев, като уточни, че от Касата на този етап се въздържат от искане за нова актуализация на бюджета.

Анализът трябва да покаже и колко пари не достигат за лекарствата за домашно лечение, които аптеките отпускат. Първоначалните сметки сочеха дупка от малко над 90 млн. лв. - има готовност от резерва на Касата да бъдат осигурени 56 млн. лв.

В момента юристи подготвят становище дали е възможно, чисто процедурно, служебен кабинет да предложи актуализация на бюджета на Касата на новият парламент или това трябва да го направи редовен кабинет.

На заседанието на Надзорния съвет на НЗОК в понеделник присъстваше и здравният министър. Д-р Мирослав Ненков съобщи, че лекарите в Спешната помощ вече работят официално на 7-часови дежурства, като изработеното над това ще им се плаща като извънреден труд, за да може автоматично да им се увеличи заплащането. Схемата е обсъдена със Социалното министерство и Инспекцията по труда.