Нови правила за такса смет влизат в сила от догодина. Целта е да се въведе принципът - който изхвърля повече боклуци, да плаща повече. Проектът на новата методика вече е готов. От столичната община изчислиха, че с нея местните налози ще скочат драстично.

В момента такса смет се изчислява на база данъчна оценка. В закона за местните данъци и такси вече е записано, че принципът е несправедлив и от 2015-а трябва да се промени така, че образно казано - който цапа, той да плаща.

Предвижда се общините да избират между 3 варианта:

Според първия такса смет трябва да се определя на база годишни разходи за ток и вода. Така колкото повече ток и вода се харчи в имота, толкова по-голям ще е и данъкът.

Вторият вариант предлага граждани и фирми да си купуват торби за смет с определена вместимост и стикери.

Третият е смесен - той обвързва таксата с броя на хората в домакинството.

Изчисленията в общината показват, че новите правила ще вдигнат такса смет oт 3 до 6 пъти за повечето собственици в София. „Ако в тристаен апартамент живеят четирима души, това означава 70-80 лв. на човек. На практика вместо 114 лв. ще плащат над 300 лв.”, обясни Дончо Барбалов - зам.-кмет "Финанси", Столична община.

Бизнесът настоява за новите правила от години. Според фирмите не е честно компания, която генерира малко отпадъци, да плаща половината от всички разходи за смет в общината:

И общини, и бизнес са съгласни, че най-справедливият вариант е таксата да се определя на база реално изхвърлени боклуци - на контейнери или чували със стикери. Проблемът е, че общините нямат готовност за това.

Повечето общини настояват срокът за въвеждане на новите правила да се удължи с една година - до януари 2016-а. Така според тях детайлите ще се изчистят и няма да има риск за приходите им от шоков скок в местните налози.

Бизнесът е категорично против - смятат, че единствената цел на отлагането е реформата да стане след местните избори.

Новите правила за определяне на такса смет трябва да бъдат гласувани от Министерския съвет до 30 юни.