Клошарите са най-добри в разделното събиране на отпадъци. Около 50% от сметта, предназначена за рециклиране, минава през ръцете на хората, които се ровят в боклукчийските кофи. Еколози предлагат работата на клошарите да бъде регламентирана.

С ровенето в кофите всеки клошар допринася за рециклирането на отпадъците. Екоорганизации предлагат работата им да бъде организирана, а сметта, събрана от тях, да отива при фирмите, които преработват отпадъци.

Най-недоволни от клошарския труд са имено фирмите за оползотворяване на отпадъци, тъй като те получават пари за преработено количество. Напоследък обаче контейнерите са все по-празни.

"Клошарите не само, че пречат, те направо компрометират цялата система за разделно събиране на отпадъците”, коментира шефът на такава фирма Тодор Бургуджиев.

Костадинка Георгиева, която се изхранва с ровене по кофите, е "за" идеята трудът й да бъде регулиран стига да получава пари срещу това. За нея няма значение къде ще предава събрания материал.

„Хартия много има, но е много евтина, не си заслужава. Отидеш, тя е обемиста и на кантара е 2 - 3 лева. Ние се радваме най-много, ако паднат някакви железарии”, споделя жената.