От май месец студентите свикват с по-строг ред за влизане в общежитията в Студентски град. Техническият университет вече е оборудвал два от петнайсетте си входа с камери във всички коридори.

"Студентите се респектират от въведеното видеонаблюдение. Имаме значително намаление на нарушенията и щетите", заяви Васил Цанов, системен администратор на общежитията на ТУ.

Системата e успешна, но университетът има пари да оборудва само по един вход годишно.

Другия стара идея, която чака да бъде реализирана, е портиерите да имат паник-бутони за по-бърза връзка с районното.

"Много пъти телефон 112 дава заето, а трябва бърза адекватна намеса. Знаете, че някой път животът на хората в рамките на 2-3 минути може да бъде спасен", заяви Ани Петрова, началник на 7-мо РПУ.

Полицейските началници се надяват общината да намери пари за видеонаблюдение на улиците, където стават повечето инциденти. Но главният проблем е злоупотребата с алкохол, а той не може да се реши с камери.

В зависимост от периода в Студентски град патрулират от един до седем полицейски екипа. Полицаите обаче не могат да пазят всеки студент по пътя между 50-те общежития и 60-те увеселителни заведения в района.

В общината обмислят дали баровете и дискотеките да не бъдат отделени от другите търговските обекти. Така от тях ще може да се изискват по-строги мерки за сигурност.

Недоразумение обаче се оказа предложението заведенията, които работят след 23:00 часа, да имат паник бутони и да сключват договори с охранителни фирми. Това щеше вкара в разход всички заведения в София, а не само тези в Студентски град, а е излишно.