Преповтаряйки оценката на вътрешния министър Цветан Цветанов, главният секретар на МВР Калин Георгиев заяви пред bTV, че България не е „мека мишена” (soft target – на английски – бел. ред.). Само преди няколко дни вицепремиерът се подразни от определението, дадено от бившия шеф на полицията в Тел Авив Амнон Халпер, и го нарече „упрек към службите”.

Коментарът на Георгиев последва опасенията на посланика на Израел в България Шаул Камиса Раз, който обяви, че терористичната организация „Хизбулла” и групировките на Иран търсят слаба точка, за да атакуват и да причинят максимално страдание.

Според главния секретар обаче няма основания страната ни да влезе в определението „слабо място”, тъй като това би означавало, „че не правим административно подслушване, административно проследяване, други административни ограничения на конституционните права и свободи на гражданите”.

По думите му всяка държава може да бъде цел на тероризма. „Изключително силна държава с изключително засилени антитерористични мерки, каквато е САЩ, беше обект на нападение”, посочи Георгиев, имайки предвид стрелбата по време на премиерата на „Батман” в Колорадо.

Излезлите в последните дни данни за американска самоличност на съучастника на атентатора в Бургас, главният секретар коментира като „неподплатени с факти”. В това определение влезе и появилия се фоторобот на предполагаемия помагач на извършителя, тъй като разследващите използвали много фотороботи.

Новината, разпространена от израелски медии, че неизвестната организация "Ал Кайда - Джихад", е поела отговорността за атаката, която отне живота на шест души, Георгиев коментира така: „Нека българите да не се влияят от поемането на отговорности”.

След като опроверга редица твърдения, главният секретар отказа да сподели какво точно знаят службите. На въпрос дали пети ден след атентата разследващите вече са разрешили ребуса със самоличността на атентатора и от коя държава е влязъл в България, главният секретар благодари на колегите си, които работели в пълна координация. Това пък им донесло висока оценка от страна на партньорските служби, които ги сравнили със себе си по професионализъм, само заплащането се разминавало.

Посланикът изрази съболезнования на близките на жертвите на атаката и благодари на премиера и на министрите, които са били на мястото на инцидента и са помогнали на туристите от Израел. Според Камиса Раз, атаката в България няма да повлияе на интереса на израелските туристи към страната ни.

Целия разговор с посланика и главния секретар на МВР в рубриката "Опасно близо" с Диана Найденова - вижте тук

  • Делото „Сарафово“ започва по същество
  • Пет години след атентата на летището в Бургас: Защо и как делото забуксува
  • Втори фалстарт на делото за атентата в Сарафово
  • Навършват се четири години от атентата в Бургас
  • Навършват се 4 години ат атентата на летище „Сарафово”
  • Ще бъдат ли открити и наказани виновните за атентата в Сарафово?
  • Предполагаемите извършители на атентата в Бургас влязоха в черния списък на САЩ
  • Две години мъка за близките на убития в "Сарафово" българин
  • Установена е самоличността на атентатора от Сарафово (ОБНОВЕНА)
  • Близките на жертвите от атентата в Сарафово искат незабавни отговори от българските власти