Сегашното управлението е еманация на задкулисието – не само заради казуса „Пеевски”, а основно заради съставянето на правителство без коалиционно споразумение. Такова споразумение би означавало предсказуемост, ясни ангажименти – ще се строи ли АЕЦ Белене, ще се отварят ли нови работни места, ще има ли Южен поток. Сега имаме една компромисна мъглива формула, зад която всичко е възможно - те могат да направят всичко, каквото им хрумне.

Анализът на политическата 2013 година направи пред bTV журналистът Георги Коритаров. По думите му смисълът на протеста надхвърля искането за оставка – поставя на политиката у нас морална и цивилизационна летва.

„Протестът има за цел да провокира политическия елит на България да помисли за разработването на национален политически проект, на нов регламент, който да съответства на очакванията на хората. А те са за ново качество на политиката, което да направи властта нов тип саморегулираща се структура”, обясни Коритаров.

Според него най-важния аспект от политическата 2013-а е доклад на Ахмед Доган от Осмата национална конференция на ДПС. Той бил засенчен от опита за покушение срещу политика.

„При внимателен прочит и анализ на този доклад се установява, че това е формулата на кризата, в която се намираме – това, което се случва в момента е екранизация на доклада. Формулата за криза е следната – криза на идеалната държава, властовата система в страните от ЕС не надхвърля равнището на развитие от Студената война и рухването на Берлинската стена. Това проектира търсене на решение”, допълни журналистът.

Той е на мнение, че на страна е нужна „консолидирана алтернатива, алтернатива на модела. Има нужда и от антипопулистка революция – правене на политика без популистките обещания, както и от нова философия в състоянието на обществото”.