Битката за Пловдив в ефира на bTV не сблъска много идеи, но за сметка на това предложи много емоции за всички, които не желаят да се говори за политика от рано сутрин.

Размяната на „любезности” и надвикването, започната от агитките преди началото на дебата, продължи и след като представителите на АБВ, НФСБ, ДПС, ГЕРБ, БСП, ББЦ и РБ за града. Поддръжниците на всяка от партиите (с изключение на реформаторите и тези от АБВ) скандираше в полза на своя кандидат-депутат и освиркваше всички останали.

Самите участници в дебата пък отговаряха на въпросите и обвиненията с други въпроси и обвинения. Ген. Валентин Петров от АБВ констатира, че „днес не можем да си говорим за политики”. По думите му „няколко политически сили абсолютно силово и абсолютно арогантно налагат влиянието си на българския народ”.

Още в началото ГЕРБ бяха атакувани заради това, че не са изпратили оглавилия листата в Пловдив Бойко Борисов, а икономиста Менда Стоянова. Тя на свой ред заяви, че Георги Търновалийски от БСП и Венцислав Каймаканов ДПС се държат, все едно сега влизат в политиката и посочи, че „държавата е финансово нестабилна” след края на предишното управление.

Дяко Дяков от ББЦ заяви, че големите партии ГЕРБ и БСП се възползват от субсидиите си, за да контролират вота. В същото време Стоянова каза, че именно хората на Бареков и ДПС са специалисти в купуването на гласове, като това доведе до мощно освиркване на агитката зад нея, в която на предна линия беше застанал бившият ТВ водещ.

Венцислав Каймаканов призова активистите на ДПС да се отдръпнат и да не се надвикват с останалите, но възгласите „Венци! Венци! Венци!” не стихнаха през целия дебат. Той стана поредния политик от движението, който твърди, че принадлежи към „най-толерантната партия”, която е показала, че не стои самоцелно на власт.

По принцип

На конкретен въпрос – как да бъде задържана медицинска сестра, която получава 400 лева на месец, участниците в дебата развиха собствените си виждания за направеното до момента и за това което трябва да се свърши. Менда Стоянова посочи, че „здравната реформа е реформата, която никой не иска – нито лекари, нито пациенти, нито политици”.

Търновалийски посочи, че по времето на кабинета „Орешарски” са увеличени социалните плащания, МРЗ и пенсиите. „Обърнахме се към бизнеса и той ни се отблагодари”, заяви той и допълни, че са били открити над 50 000 нови работни места.

Венцислав Каймаканов посочи, че за увеличаването на броя трудещи се има три направления („Пловдив е ограничен между две табели” и, според него, трябва да има окрупняване на общината), образование и инфраструктура.

Славчо Атанасов от листата на НФСБ подчерта, че „съвременният патриотизъм се изразява в икономика, икономика, икономика”.

Трите минути истински местен дебат

След като бившият кмет Атанасов си тръгна побеснял, последван не след дълго и от д-р Димитър Шишков от РБ, за няколко минути политиците поспориха и по важните местни теми. Дяков попита дали ГЕРБ планира да вдига данък „Общ доход” и, при отговора на Стоянова, че това ще е опция за местните власти, той заключи, че това ще се случи в Пловдив.

Каймаканов подчерта, че като областен управител е спирал безразборното теглене на кредити, като ГЕРб го упрекнаха за това, че не е пуснал нито един от проектите по публичната инвестиционна програма. Той обаче даде пример с искани 11 млн. лева за 3000 квадратни метра в Цар Симеоновата градина, при положение, че за стотици имоти в Мизия са били поискани 5 млн.

По думите му в момента Пловдив кандидатства за кредит, който самият кмет Иван Тотев като областен управител не е одобрявал.

Ген. Петров от АБВ посочи, че е важно какво се случва с парите на пловдивчани, тъй като много от тях регистрират коли и фирми извън общината в търсене на по-ниски данъци. „Пловдивската община тегли безумни кредити, няма нужда да теглим 14 милиона за нов гребен канал”, заяви Дяко Дяков.

На свой ред Менда Стоянова заяви, че хората могат да видят как се променя общината. Тя не пропусна да заяви, че Пловдив е станал Европейска столица на културата с личните усилия на Иван Тотев.