До 10 000 лв. е размерът на санкцията за незаконна агитация на медиите в изборния ден, припомни говорителят на ЦИК Александър Андреев. Глобата при първо нарушение е в размер до 5 000 лв., а при повторно - до 10 000 лв.

До момента в ЦИК са постъпили общо 133 жалби и сигнали, които са обобщени по групи, уточни Андреев.

„Основните сигнали са във връзка с осъществяване на предизборна агитация в изборния ден. Има около 28 такива сигнала. Имаме и 11 сигнали във връзка с обявяване на социологически проучвания в изборния ден, което е забрана по чл. 205, ал. 5. Наложени са санкции на три от агенциите, които са публикували такива данни”, посочи още говорителят на ЦИК.

По думите на другия говорител на ЦИК Камелия Нейкова, продължават сигналите, които дават информация, че електронни медии публикуват под скрита форма допитвания до общественото мнение.

„В по-ранните часове съобщихме, че ЦИК вече взе решение. Има съставен акт за установяване на административно нарушение за нарушаване на чл. 205, ал. 5 от Изборния кодекс на една медия. Ще бъде разгледан и резултатът от служебната проверка, която ЦИК извърши във времето между 11:00 и 14:00 часа, дали медиите електронни, търговски, всички видове медии публикуват по някакъв начин допитвания до общественото мнение. Имам предвид най-различни класации, прогнози за времето, книги, игри и т.н. Това е недопустимо. Има изричен текст в Изборния кодекс, че до обявяване на края на изборния ден тези резултати не бива да се огласяват, тъй като по един или друг начин могат да окажат влияние върху избора на избирателите”, категорична бе Нейкова.

Александър Андреев информира още, че има жалби, свързани с действия на СИК, като основните по-съществени от тях са свързани с ограничаването на правото на студентите да гласуват. В тази връзка ЦИК прие протоколно решение всички РИК да бъдат информирани, че следва да дадат указания на СИК да допуснат студентите за гласуване, когато носят студентска книжка или уверение за записан зимен семестър. „Нямат право да ограничават техните избирателни права по чл. 241 от Изборния кодекс”, увери Александър Андреев.

Камелия Нейкова обясни, че според сигналите предизборната агитация се провежда под най-различна форма от участници в изборите, от застъпници и представители.

Тя описа и нарушенията, които се извършват от членове от СИК: „Председател на СИК не е маркирал печата в началото на изборния ден , неправилно откъсната бюлетина, завесата в кабината за е била гласуване прозрачна и е можело да се види, как избирателят отбелязва своя вот. Избиратели, които имат промяна в своя постоянен адрес, но той все още не е отразен в личната карта не са били допуснати до гласуване. Дадени са указания на СИК да допусне избирателите, като в забележка следва да запишат промяната в адреса, тъй като новият постоянен адрес е на територията на тази избирателна секция, независимо че избирателите не са в избирателния списък , те следва да бъдат допуснати до гласуване”, посочи Камелия Нейкова.

  • Радан Кънев готов за премиер
  • Румен Петков: Силното решение беше управление на ГЕРБ и БСП
  • Борисов може да върне мандата
  • Андрей Райчев: ДПС повече няма нужда от Пеевски
  • Резултатите от изборите няма да бъдат касирани
  • Цецка Цачева е под влиянието на емоция – няма време да се отдаде на чувствата си
  • Кои са осъдените за търговия с гласове на последните избори
  • ВКС отхвърли всички искания за касиране на изборите
  • Реформаторите за час сближиха позициите си с ГЕРБ
  • Бареков с най-скъпа ТВ и радио агитация