15 партии и коалиции „горят” с пари след изборите. Причината - явили са се на вота и не са преминали бариерата от поне 1%.

За да участва в изборите всяка партия и коалиция трябва да внесе в БНБ по 2500 лева. Като гаранция, че намеренията ѝ са сериозни и смята, че може да заслужи доверието на поне 1 процент от населението.

Ако обаче не успее, тези пари остават за държавата. Така на последните избори 15 партии и три инициативни комитета са се надценили. А държавата им е прибрала общо 37 800 лева – по 2500 лв. от партия и по 100 лв. от комитет.

„Малките, тези които не успяват да минат процентовата бариера, освен всичко останало трябва да бъдат санкционирани и с 2500 лева. То така излиза, че е един вид санкция за участието ти в този изборен процес”, заяви адвокатът Ралица Сиракова от ПП "Република.бг". „Смятам че е нередно и подкрепя големите партии на статуквото”, допълни тя.

От ЦИК обаче обясняват, че законът е категоричен.

„Те не се връщат на партиите и съответно не могат да бъдат отчетени като част от финансирането на предизборната кампания”, заяви говорителят на ЦИК Александър Андреев.

От неправителствения сектор пък смятат, че този размер на депозита не спира никого.

„Не мисля, че този размер е толкова висок, че да разубеди когото и да е. Може би просто още едно малко замисляне преди да започне надпреварата”, коментира Калин Славов от „Прозрачност без граници”.

Три от партиите, получили под 1% от гласовете, днес дори обявиха, че не признават легитимността на вота и ще я оспорват пред съда.

Всички пари, които държавата вземе от партиите по време на изборите, отиват във фонда за лечение на деца.