Премиерът Бойко Борисов е политик с много качества, но се предоверява на хора, които му дават лоши съвети. Такъв коментар за министър-предедателя в началото на втория му мандат на този пост направи бизнесменът Иво Прокопиев в предаването „120 минути”.
Той даде положителна оценка на коалиционната структура на новото управление. „И за Бойко Борисов е добре, че е в коалиция – той очевидно има много качества като харизма и интуиция, но понякога е спонтанен, защото се предоверява на хора, които му дават лоши съвети. Коалицията е гаранция за някаква балансираност, стабилност и повече обсъждане на важните въпроси”, подчерта още Прокопиев, който не спести критики към предишното управление с мандат на БСП.
Кражбата от КТБ
Кражбата от Корпоративна търговска банка е най-голямата финансова кражба в историята – тя се равнява на около 5% от Брутния вътрешен продукт на държавата, подчерта в предаването „120 минути” бизнесменът Иво Прокопиев.
„Това значи, че всички защитни и контролни механизми в държавата са блокирали – работили са срещу интереса на вложителите дълги години. Когато регулаторите не защитават интересите на данъкоплатците, данъкоплатците накрая плащат”, подчерта Прокопиев.
„Цветан Василев в един момент просто преигра – от собственик на банка да застане на върха на обществената и политическата система, а това му изигра лоша шега”, обясни той.
„Хората казват „Мафия има в много държави, а в България мафията си има държава”, а аз бих казал – КТБ си имаше правителство и съответно държава”, коментира още той, говорейки за кабинета „Орешарски”, въпреки че концентрацията на държавни капитали в КТБ и за отпускането на кредити към свързани лица е започнало още по време на първия кабинет на Бойко Борисов.
„Правителството на Пламен Орешарски и типа политика, който той водеше, представлява отрицание на всички ценности, които аз изповядвам. Това беше вредна за България политика, както се вижда и по всички показатели”, подчерта Иво Прокопиев и припомни понижаването на кредитния рейтинг на България до „боклук” и поскъпването на застраховката на държавата срещу фалит. В този смисъл бизнесменът посочи, че проблемът не е в тегленето на нов заем от 8 млрд. лв. в края на миналата година, а в негативната тенденция.
„Скелетите в гардероба аз ги разбирам като институционалните проблеми и неотговорените въпроси на прехода. България вместо да върви напред, се отдалечава от онази идея за общество и икономика и бележи регрес в много отношения”, коментира още бизнесменът.
„България е в толкова тежко положение, че мерките за посоката нагоре са ясни. Няма нюанси, които биха могли да доведат до принципни различия в мненията на различните партии и политици”, посочи Иво Прокопиев.
Пенсионна реформа
Като пример за важен въпрос, който се нуждае от обсъждане и широк консенсус, бизнесменът посочи пенсионната реформа. Самият той е участвал при въвеждането на досегашната система през 2000 г. „Пенсионната система е най-деликатната и сложна система, не може към нея да се подхожда така – на коляно в последния момент”, посочи той.