Пожарната обстановка в страната вече е овладяна. За изминалото денонощие пожарникарите са гасили близо 300 пожара. Погасена е стихията в резерват Соколна в централна Стара планина. Локализиран е пожарът и в лесопарк Бакаджика.

В гасенето край Бакаджика са участвали повече от 200 души - пожарникари, спасители, военни, полицаи и доброволци. Няма опасност за хората от вилите в района и за населението в близките села.

Горели са 2 хиляди декара сухи треви, смесена гора и храсти. Борбата с огъня беше улеснена и от захлаждането и дъждовете.

„Щетите са в процес на изясняване, също и причините”, каза гл. инспектор Кольо Гяуров от Областното управление на „Пожарна безопасност и защита на населението” в Ямбол.

Пожарът край хасковското село Динево, който вчера обхвана близо 2 500 декара гори и треви, също е овладян. Дъждът, който валя в района тази сутрин, е помогнал на огнеборците да се справят със стихията. На място остават 30 пожарникари и военни от близкото поделение.

У нас обаче има и модерен начин за справяне с щетите

Единствената в България система за ранно предупреждение при пожари е в Благоевград. Само за няколко месеца, откакто системата съществува, са предотвратени десетки големи горски пожари. Три термочувствителни камери са монтирани на територията на Национален парк Пирин.

„Това са инфрачервени камери, които засичат пожарите и визуални камери, които фокусират върху самите пожари. Тези камери се виждат на 360 градуса в момента в който имаме 128 полета”, каза директорът на парка инж. Валери Мечев.

За последно голям пожар е предотвратен вчера около река Струмешница, недалеч от Банско.

Паднала е мълния, която предизвикала пожар. В момента, в който ние разбрахме веднага сформирахме група, която отиде на место, каза Валери Мечев.

Специални датчици улавят и най-малката промяна на температурата на 15 км разстояние. И въпреки модерната технология в планината, туристите трябва да бъдат по-внимателни. Защото това е най-сигурния начин за превенция срещу пожарите.