Шум и вредно магнитно поле - това са най-честите оплаквания от хората, в чиито кооперации има трафопостове на „енергото”. Възможно ли е да се случи друг инцидент като този с бургаския трафопост, който избухна и за късмет не рани никого от съседите, но унищожи имущество за 140 хиляди лева.

От техническа гледна точка е много малко вероятно трансформатор да гръмне. Аварията в Бургас обаче е трети сериозен инцидент за последните 2 години, твърдят от ремонтния бранш. Според негови представители, енергодружествата не отделят достатъчно средства за профилактика и контрол.

„Последните 3 години на практика не е имало търг за ремонт на трансформатори. Преминало се е изцяло на нови трансформатори, което не знам доколко е удачно,” коментира инж. Димитър Белелиев.

Търговете обикновено се печелели от най-евтината машина. Според специалистите трансформатор, произведен преди 40 години, при добра поддръжка, на практика е вечен.

Според специалистите макар че този трансформатор е произведен преди 40 години, при добра поддръжка той на практика е вечен.

Трафопостове са вграждани масово в блокове, строени през 60-те и 70-те. Такъв е случаят с кооперацията на Емилия Нолева. Неотдавна при ремонт тя открила, че водопроводът й е минавал през помещението с високо напрежение, над което живее. Освен това Емилия добре чува, кога в двата блока, включени в трафопоста, засилят консумацията на ток.

Замерванията не показват проблем с нормите, но те не отчитат нискочестотни вибрации, които се предават през стените. От звукоизолационна гледна точка решения има, но те не са евтини и са задължение на собственика на трафопоста, а не на жителите. Звукоизолацията обаче струва повече от самия трансформатор. Обитателите на блока не са убедени и че постоянното магнитно поле е полезно.

Според инж. Белелиев обаче няма изследвания, които категорично да казват - не вреди. Но няма и такива, които да казват - вреди. От електроразпределителното дружество запазват мълчание.