1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$57,310.7

Спешни законодателни промени свалят цената на тока, 1,5 млрд. лв. потичат в енергетиката

БГ Бизнес

По думите на вносителя на законопроекта Явор Куюмджиев, с промените се цели освобождаване на износа на електроенергия

Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за енергетиката, с които да влезе в сила намаляването на цената на тока, обещано от кабинета „Орешарски”. До окончателното гласуване се стигна след снощното спешно свикано заседание на комисията по енергетика.

По думите на вносителя на законопроекта Явор Куюмджиев, с промените се цели освобождаване на износа на електроенергия, което ще доведе до приход от между 1 – 1,5 млрд. лева за българската енергийна система.

„С приетите промени в Закона за енергетиката ще се подобри животът на българския народ. Това е добро дело за българската индустрия, българската енергетика и за българския народ. Промяната ще ни помогне да излезем от порочен кръг,” заяви от парламентарната трибуна енергийният министър Драгомир Стойнев.

По думите му, със законовите промени ще се увеличи финансовият поток в системата на енергетиката, ще се генерира поносима цена на електроенергията и работата на българските миньори.

След влизането в сила на промените крайните снабдители ще продават на държавната НЕК на изкупна цена вместо на частните ЕРП-та количествата електроенергия, закупени по Закона за ВЕИ.

„С този текст решаваме, че всички онези ВЕИ-та, които бяха построени и включени в системата на електроразпределителните дружества, всяко ЕРП самостоятелно закупуваше произведената енергия от включените към тях ВЕИ-та. Сега казваме, че тази енергия се изкупува от обществения доставчик – НЕК,” обясни председателят на енергийната комисия Рамадан Аталай.

Според Явор Куюмджиев този текст регулира „една голяма несправедливост в системата, въведена при предишните управляващи. „Различните регионални доставчици на електроенергия бяха задължени да закупуват електроенергията от ВЕИ. Това създаваше диспропорции в цялата енергийна система,” допълни депутатът от Коалиция за България.

По думите му, разходите в системата в обществения доставчик ще бъдат консолидирани, а самата НЕК ще получи достъп до приходи, които да компенсират тези разходи. Според председателя на енергийната комисия така се гарантират прозрачност и ясни правила в системата и се премахват „задкулисните договорки”.

Депутатите решиха още начинът за компенсиране на невъзстановяемите разходи да се определя по механизъм за разпределение на тези разходи по прозрачен начин между крайните клиенти, присъединени към електроенергийната система и/или по друг ред, предвиден в закон.

Със следващ текст се прие начинът за компенсиране на разходите, произтичащи от задължения към обществото. Задълженията за изкупуване на електрическа енергия по преференциални цени по Закона за енергията от ВЕИ се реализират, след като се приспадне паричната равностойност на 100% от приходите, получени от търговете на квоти за емисии на парникови газове, предвидени в Закона за опазване на околната среда, и 100% от постъпленията от продажбата на енергия от възобновяеми източници, постъпили от договори за статистическо прехвърляне по Закона за енергия от възобновяеми източници.

„Приехме, че добавките за зелена, кафява и други енергии се премахват от такса „пренос” от електросистемния оператор. Трябва тези добавки да бъдат компенсирани. Текстовете касаят предприятията и правото им да искат компенсиране на разходите,” обясни Рамадан Аталай.

Законът влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник. Председателят на парламента Михаил Миков се обърна с молба към президента да издаде указа за обнародване на закона в най-къси срокове.

Председателят на енергийната комисия Рамадан Аталай заяви, че комисията е провела среща с неправителствените организации и с бизнеса, за да отговори на очакванията на хората.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии