Проект за трансгранично коопериране под формата на еврорегион Тракия предизвика притеснения от евентуално отделяне на региона като административна област към Европейския съюз.

Евродепутатът и член на централното ръководство на Съюза на тракийските дружества Маруся Любчева увери, че идея за териториално обособяване няма.

„В България тази година мащабно се отбелязват две годишнини – 100 г. от Балканските войни и 100 г. от разорението на тракийските българи. За да акцентираме върху това направихме събитие в Европейския парламент, искахме да възобновим дебата за имотите на тракийските бежанци”, обясни Любчева.

Тя поясни, че става дума за обособяване на еврорегион Тракия. „Почти 200 са регистрираните еврорегиони, действащи в момента са около 60. В България има и еврорегион Черно море, досега никой не е поставил въпроса, че тези региони се отделят от националните държави или има някакъв тип обособяване”, категорична бе Маруся Любчева.

Тя подчерта, че по определението и на Съвета на Европа, и на Европейския съюз това е зона за сътрудничество между местни общности и местни власти за развитие на регионите. Евродепутатът обясни, че идеята за създаване на еврорегион е проект на Съюза на тракийските дружества от 2005-2006 г. и е разработен с експерти на БАН.

По думите й, в черноморския еврорегион между 2008 г. и 2014 г. са планирани европейски инвестиции в размер на 28 млн. лв.

Историкът и директор на Националния исторически музей (НИМ) Божидар Димитров призна, че очевидно става дума за съвсем различна идея от масовото възприемане.

„Трябва да видим исторически кога се появява тази идея и защо много хора я възприеха като опит за откъсване на Одринска Тракия от Турция и откъсване на Беломорска Тракия от Гърция и създаването на нова държава или автономна територия. Това е стара българска държавна идея, която се ражда за Тракия през 1919 г., когато никой няма съмнение, че решенията на Берлинския конгрес са временни. Тази идея се обръща със страшна сила срещу нас, когато комунистическият интернационал през 1934 г. постановява, че в Македония, Тракия и Добруджа живеят не българи, а македонци, тракийци и добруджанци.
Номерът с тракийската и добруджанската нация не минава, но с македонската успяват и сега ядем горчивите плодове на тази политика”, обясни Божидар Димитров.

„Така че при подобни намеци за сепаратизъм трябва да бъдем много предпазливи и много внимателни”, предупреди историкът.