И тази година - недостиг на места в студентските общежития. Подготвят се и нови, по-строги правила за живот в тях. Ще има ли криза за места в Студентския град и как новите правила в общежитията ще гарантират сигурността на младите?

В едно от общежитията на Техническия университет достъпът става само с магнитна карта. Тя е поименна и се дава само на живеещите в сградата. Освен това има и денонощна охрана, както и камери за видеонаблюдение във всеки коридор.

За младите инженери обаче, оказва се, това не е достатъчно и затова те са си измислили начин, с който безпроблемно да вкарват в общежитието приятели и познати. Системата е проста. След като студентът влезе с магнитната си карта в общежитието, я пуска през прозореца на приятеля си, за да влезе и той с нея. Нишката може да е безкрайна. Всяка хитрост обаче се разкрива и така от тази година системата в много блокове не позволява да се маркира само влизане, но и излизането. Освен това в някои от блоковете ще бъдат сложени и системи с пръстови отпечатъци, които да заместят картите.

Точно в 9.00 в понеделник всички студенти на Техническия университет, имащи право на общежитие, ще започнат да се настаняват по график. „Имаме 5800 места в общежитията, като тази година някъде около 5700 студента ще бъдат настанени”, казва проф. Марин Христов, ректор на Технически университет.

Доц. Борислав Дамянов отговаря за всички, живеещи в десетте блока да ВУЗ-а. Всеки от тях има магнитна карта за достъп, наблюдават го и камерите. „Нашите студенти, тъй като те са инженери, всички студенти са интелигентни и разбират, че това е за тяхна сигурност и идват тук да учат. Има такива групички, но те изкарват 1-2 семестъра, те не могат да свикнат”, обяснява Дамянов.

В УНСС традиционно не достигат местата в общежитията, затова студентите ще ползват бази и на други ВУЗ-ове. Там мерките за сигурност са затегнати след убийството на студент миналата година.

В Софийския университет тази година научават в коя стая са настанени, едва след като си платят наема. Затова се извиват и дълги опашки.