Газопроводът между България и Румъния ще бъде въведен в експлоатация в рамките на първото тримесечие на тази година. Това съобщиха от "Булгартрансгаз" ЕАД, изпълнител на проекта от българска страна. От дружеството допълниха, че се предвижда датата за въвеждане в търговска експлоатация да бъде до края на март.

Обявената предварително дата беше 1 януари 2014 г. Промяната в първоначалните планове за пуск на газовото трасе се е наложила заради "извънредни и обективни затруднения, свързани с геоложките характеристики на участъка под река Дунав, където в момента се изпълнява подводната част на проекта".

Сондажните работи били забавени, тъй като с напредването на сондажния тунел бил установен резистентен варовиков структурен комплекс, възпрепятстващ протичането на нормалната работа. Ако не се появят допълнителни усложнения, се очаква основният сондаж да бъде завършен през този месец, уточниха от дружеството.

Строителството на сухоземната част на междусистемната газова връзка е продължило по-дълго от очакваното, тъй като по време на задължителните археологически наблюдения на газовото трасе е бил открит некропол от тракийско, римско и старобългарско време.

От дружеството информираха, че работите са пред приключване и през следващия месец се предвижда да започнат окончателните комплексни изпитания. Газопроводът е с обща дължина 25 км, от които 15 км са на българска територия, 7,5 км - на румънска, а 2,5 км е подводният преход през река Дунав. Максималният капацитет на междусистемната връзка е 1,5 млрд. куб. м годишно, а минималният е от 0,5 млрд. куб. м годишно.
Чрез газопровода между България и Румъния трябва да се осигури връзката на българската газопреносна система с общия газов пазар на ЕС. Отделно при кризи страната ни ще може да ползва газ от Румъния, която разполага със собствено производство на природен газ и няколко газохранилища.