Ако изборите бяха днес, за ГЕРБ биха гласували 17.6% от гласоподавателите, а за БСП - 15.9%. Това показва проучване на „Алфа Рисърч” на старта на предизборната кампания, което включва всички регистрирани за участие 21 партии и коалиции. ДПС заема устойчиво третото място (6.2%), но активизира по-малък брой избиратели, поне към настоящия момент.

"България без цензура", АБВ и Реформаторският блок запазват шансовете си за евродепутати, макар и с различна степен на вероятност. Реформаторите имат най-лоялен твърд електорат от трите нови играчи, но въпреки коалиционния си формат не успяват да привлекат достатъчно подкрепа, гарантираща им сигурно място в европарламента. През април „Атака” излиза от най-ниската си точка на подкрепа и достига до 2.5%.

Въз основа на електоралните нагласи на старта на предизборната кампания, могат да се очертаят 3 хипотези за изхода й. Първата е увеличаване на избирателната активност и стабилизиране на партиите, които имат шанс да прескочат бариерата (АБВ, ББЦ, РБ, и по-слабо вероятно - някоя от националистическите формации). При максимално оползотворяване на гласовете им, те могат да получат до 4 мандата. В този случай ГЕРБ би имала 6 мандата, БСП – 5, и ДПС – остава с 2.

Втора хипотеза – "потъване" на по-малките партии за сметка на големите и спечелване максимум на 1 мандат от някоя от тях. Тогава ДПС ще има три мандата, а ГЕРБ и БСП биха постигнали съответно 7 и 6 мандата. Третата хипотеза предполага минимална избирателна активност при максимално разпиляване на гласовете между повече малки формации, без те да успеят да привлекат по-големи електорални ядра. В резултат на това ще има разпределяне на евродепутатските места единствено между ГЕРБ, БСП и ДПС, с възможно равенство между първите две, показва проучването на „Алфа Рисърч”.

Продължава дa ерозира и малкото останало доверие в основните държавни институции. Положителните оценки за дейността на правителството намаляват от 19% до 17%, отрицателните нарастват до 56%. Аналогична е тенденцията в личния рейтинг на премиера Пламен Орешарски - спад в одобрението от 25% до 22%. Доверието в парламента остава на същото критично ниво от 8%, срещу 63% недоверие. Одобрението за президента Росен Плевнелиев спада от 27% до 23%, срещу 40% неодобрение.

  • ЕП със "зелена светлина" за новата Еврокомисия
  • Кристалина Георгиева с големи шансове за важен пост в бъдещата ЕК
  • Кандидат-еврокомисарят Вигенин "зачеркна" шансовете на К.Георгиева
  • Премиерът подкрепи Кристалина Георгиева за първи дипломат на ЕС
  • Официално: Бареков с двете най-скъпи БГ места в европарламента
  • Бареков и Станишев се събраха в ЕП
  • Искра Михайлова кандидат за шеф на Комисията по регионално развитие в ЕП
  • Колко и какви депутати даде България на ЕП?
  • Станишев с втори фалстарт по пътя към ЕП (ОБНОВЕНА)
  • Станишев дезертира в ЕП (ОБНОВЕНА)