С настъпването на есента се увеличават разпространението на гриповете и настинките.

Епидемиолозите смятат, че пикът на грипната епидемия ще е в края на януари и началото на февруари другата година.

Общите симптоми са втрисане, висока температура и главоболие. След два - три дни се появява и кашлицата, тъй като вирусът е предизвикал дихателна инфекция.

Експерти очакват вирусът „Швейцария” да се разпространи тази година. Той е относително нов – за първи път се е появил миналата година. Затова и не е ясно какви са точните симптоми при разболяване.

Таня Димитрова, майка на двегодишната Цветелина, сподели, че няма как да предпази детето си от вирусите. „Едно детенце да има болно и веднага ни е хванало”, споделя тя.

Заедно с хората над 70 години и тези с хронични заболявания, децата и тази зима ще бъдат сред най - уязвимите към грипния вирус. Педиатрите съветват родителите да наблюдават децата си. Ако им симптомите продължат три-четири дни да потърсят лекар, защото може да има усложнения. Според д-р Иван Янков тези усложнения могат да включват „наслагване на втора бактериална инфекция, развиването на пневмония, или пък засягане на някоя от другите системи”.

Другият вирус, който се завръща тази есен, е щамът „Калифорния”, или добре познатият свински грип.

Д-р Ангел Кунчев, който е главен здравен инспектор, коментира, че новият вирус не е циркулирал масово сред хората и следователно няма изграден имунитет срещу него. Според него противогрипните ваксини са сред най-слабо ефективните методи за предпазване от зараза. В сравнение с останалите ваксини, които предпазват на 90 %, противогрипните подсигуряват само до 60-70%.

Лекарите съветват тези, които не смятат да се ваксинират, да носят маска през пиковите месеци

Специалистите напомнят, че при възрастните, грипът води до усложнения – пневмония, отит, сърдечносъдови заболявания. Те съветват да не се самолекуваме, а да потърсим лекарска помощ при първи симптоми.