Криминализиране на нарушенията в топлоразпределителните инсталации на жилищните сгради. Това предлагат експертите на от Българския енергиен форум, като средство за повишаване на ефективността на отоплението, събираемостта на задълженията и ограничаване на кражбите.

По думите на председателя на БЕФ Иван Хиновски при 100% потребление в един блок, средната сметка, разделена за 12 месеца, е 83 лева за средно голямо жилище. При същия тип сграда, ако са се отказали половината от абонатите, разходите нарастват с повече от 60% за останалите, които потребяват топлинна енергия, посочи Хиновски, който смята, че най-добрият вариант е да има или 100% потребление, или нулево потребление.

Според Атанас Тасев липсата на прозрачност е в основата на голямото недоверие към топлофикационните дружества. Това по думите му довело и до ниската събираемост на задълженията, която е в размер на 52-53%.

Оказва се, че повече от 90% от абонатите, които отказват да плащат задълженията си са богати и образовани българи, както и представители на държавната администрация, каза Иван Хиновски. Според него основните проблеми на топлофикациите в страната са дългото нереформиране на сектора, „енергийната бедност” на българина, ниската събираемост и кражбите на топлинна енергия.

Експертите очакват преносът на топлинна енергия и в бъдеще да остане монополна позиция, но призовават за либерализация на входа и на изхода. Според Тасев когато се появяват доставчиците на енергия при крайния потребител, нещата ще се променят, защото те ще контактуват непосредствено с клиента, ще следят системата за кражби, а и ще подхождат гъвкаво спрямо клиентите.

В БЕФ смятат, че България не готова за новите преговори с Москва за цената на руския природен газ, защото страната има твърде малко козове в тези преговори.