Тоталната забрана за строителство в националните паркове в страната щеше да убие трима младежи в Рила, пишат в своя официална позиция от Националната гражданска коалиция „Природата за хората и регионите”.

Те виждат в ограниченията „зелени” интереси и настояват за изграждане на станции на мобилните оператори и медицински пункт.

Организацията нашумя през последните години с ред акции в подкрепа на различни туристически проекти в страната.

Около промените в Закона за горите от 2012 г., вдигнали хиляди в защита на природата на Витоша, „Природата за хората и регионите” участваше в едни от първите контрапротести у нас – жители на Разлог, Смолян, Дупница, Самоков и Сапарева Баня бяха извозени в София, за да протестират срещу „зеления рекет” и да защитят спорните текстове.

В края на 2012 г. те подкрепиха и протеста на жителите на Банско с искане за изграждане на нов лифт, когато сред демонстрантите бяха и тогавашният силов министър Цветан Цветанов и шефът на парламента Цецка Цачева.

„От години наред мобилни оператори са предлагали поставянето на допълнителни станции в Национален парк Рила за осигуряване на по-добър обхват по всички хижи и планински пътеки (...)Ако имаше поне една клетка на мобилен оператор младежите щяха да бъдат локализирани по мобилните си телефони, нямаше родителите им да припадат от притеснение и да се излага животът на планинските спасители на опасност”, пишат сега от организацията.

Те подчертават, че Министерството на околната среда и водите е отхвърляло исканията за изграждане на нови клетки заради забраната за строителство в парка. Според „Природата за хората и регионите”, рестрикциите са толкова строги, че е забранено дори изграждането на медицински пунктове.

Кой е виновен?

„Разбира се, че сега ще бъдат обвинени младежите, че са предприели рисковано пътуване, че не са били оборудвани или са безотговорни. Но факт е, че батериите на телефоните им са били заредени, донякъде е имало сигнал. Но в района на хижа Иван Вазов не е имало покритие. Именно поради липсата му те не са могли да се свържат и с планинските спасители, които щяха да загинат от лавина”, подчертават от гражданската коалиция.

Те посочват, че планът за управление на Рила е изготвен преди години от зелени организации, финансиран по швейцарска програма и „по тази причина строителството в целия Национален парк е абсолютно забранено”.

Планът бил изтекъл преди 5 години, но „поради некадърни чиновници и зелени интереси едва преди един месец започна разработването на нов”.

„Крайно време е да се разбере, че природата трябва да е достъпна за хората, а не само да бъде използвана за усвояване на средства със съмнителен ефект. Нелепо и престъпно е в XXI-ви век в парк с територия от 80 хил. хектара, посещаван от десетки хиляди туристи да няма комуникации и това да бъде причина да загиват хора”, подчертават от организацията.