ДПС търси подкрепа в парламента за питане към Конституционния съд дали изискването за уседналост на изборите нарушава конституционните права на гражданите. Изискването залегна в текстовете на новия Изборен кодекс, чието обсъждане продължава.

До този момент обаче останалите партии отказват да се присъединят в подписката за въпроса до Конституционния съд.

При гласуването на второ четене на текстове от изборния закон депутатите приеха определенията за уседналост за различните вотове.

Право да избират на местни избори и да бъдат избирани за общински съветници и кметове имат българските граждани, които са живели в съответното населено място поне през последните 6 месеца. Според дефиницията за такъв се смята този, който 6 месеца преди датата на местните избори има адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на съответната община или кметство или има постоянен и настоящ адрес в различни общини или кметства в България. В дефиницията попада и гражданин на друга държава - членка на Европейския съюз, който има адрес на пребиваване на територията на съответната община или кметство 6 месеца преди изборите. Променилите адресната си регистрация след тази дата имат право да гласуват по предишния си адрес.

Право да избират членове на Европейския парламент от България ще имат българските граждани и граждани на друга държава-членка на ЕС, които имат статут на продължително или постоянно пребиваващи в България и са живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава-членка на ЕС. Това се отнася до граждани, които имат адресна регистрация по постоянен адрес и по настоящ адрес на територията на България или в друга държава от ЕС, най-малко 60 дни от последните три месеца към датата на изборите.

Право да бъдат избирани за членове на Европейския парламент от България имат българските граждани, които са живели най-малко през последните 6 месеца в България или в друга държава от ЕС. Това важи и за граждани на държави от ЕС, които са живели най-малко през последните 6 месеца в България или на територията на Общността. За живеене в страната се приема и престоят извън България за времето, в което български гражданин е изпратен там от българската държава.

Председателят на ДПС Лютви Местан коментира, че се запазва положението от кодекса „Фидосова". В тази редакция не можем да говорим за уседналост, а за забрана за гласуване, отбеляза той. „Знаете, че съзнателно нарушавате Конституцията”, обърна се той към депутатите и призова за подкрепа на питане до Конституционния съд относно кумулативното изискване за постоянен и настоящ адрес при уседналостта.

При изискванията към кандидатите за президент и вицепрезидент депутатите записаха, че „живял последните 5 години в страната" е български гражданин, който фактически и трайно е пребивавал на територията на България през повече от половината за всяка от петте години, предхождащи датата на избора. За живеене в страната се приема и престоят извън България за времето, в което български гражданин е изпратен там от българската държава.

Сблъсък в парламента възникна и за това в чий интерес е текстът в Изборния кодекс за възможността избирателите да пренареждат кандидатите в листите на различните видове избори, но липсата на заявена воля да се счита за подкрепа на първия в листата. Късно снощи депутатите приеха този детайл. Той беше предложен от ДПС, но в петък те не бяха доволни от коментари, че е само в техен интерес.