Над 70 хил. души в България полагат доброволчески труд, но той не е регламентиран ясно в Закона за защита при бедствия. Неправителствени организации предупредиха, че в закона не са предвидени никакви форми за признание и стимулиране на тези хора.

Стотици доброволци се включиха в гасенето на горските пожари това лято, най-вече този, който избухна в резервата Бистришко бранище на Витоша. Много от тях отправиха обвинения към държавата и институциите в лоша организация, довела до неефективното им участие в усилията за овладяване огненото бедствие.

По данни на Националния статистически институт общият брой на доброволците у нас е 72 527 (към 2010 г.). Още 19 400 полагат труд и оказват помощ на Българския Червен кръст, каза д-р Славита Джамбазова, заместник-генерален директор на БЧК.

Представители на неправителствените организации настояват за приемане на Закон за доброволчеството, стана ясно на пресконференция в пресклуба на БТА. Той трябва да гарантира правата и задълженията на доброволците, начините на тяхното обучение, задълженията на работодателите, които работят с доброволци, застраховането на труда им. В момента обучението и оборудването за доброволческия труд се финансира от неправителствени организации, но възможностите за това вече намаляват, допълниха те.

Възможно е доброволческият труд да бъде въведен и като предмет за изучаване в училище, насочен към различните интереси на децата, както е в Холандия, каза Любен Панов от Национална мрежа за децата. Най-голям интерес българските доброволци са проявявали в областта на екологията, социалните и здравните дейности.