Родители на мъртвородени бебета се обявиха срещу нехуманната практика децата им да бъдат третирани като "болничен биологичен отпадък".

Според действащото в момента законодателство родителите нямат право нито да кремират, нито да погребват мъртвородените си деца. Така всяка година около 600 тела стават "проблем" на лечебното заведение, което ги третира като вид биологичен отпадък.

Родителите, които протестираха пред здравното министерство, настояват за незабавна промяна в законодателството. Те получиха подкрепа от Български хелзинкски комитет и неправителствени организации, които организираха пресконференция "Децата ни не са биологичен отпадък".

Раждането на мъртво бебе е изключителна травма за семействата. Според психолозите загубата на дете се преживява по-леко, ако човек може да се сбогува с него така както иска.

След като телцата бъдат изгорени с биологичните отпадъци, родителите не могат да получат нито урна с праха или гробно място, което да посещават.

Практиката в момента е абсурдна и засилва травмата им, категорични са организаторите на пресконференцията.

Според протестиращите подобна нехуманна практика не съществува в нито една от останалите страни - членки на Европейския съюз.

В повечето европейски страни родителите могат сами да решават как да постъпят при загуба на дете.

В България основните причини за изгарянето на мъртвородените бебета са, че за да бъде погребано или кремирано, детето трябва да има име и ЕГН, акт за раждане и акт за смърт. Мъртвородените обаче няма как да получат всички тези документи.

От здравното министерство, където протестиращите внесоха искане за промяна в законите обещаха съдействие. Но по темата ще трябва да работи и правосъдното министерство, което да промени закона за гражданската регистрация.