Безпокойство относно сметките за ток на домакинствата. Причината - дефицит от 1 милиард лева във фонда, който трябва да компенсира дружествата, снабдяващи битовите потребители при частичната либерализация на пазара от лятото.

От 1 юли не регулаторът, а Министерският съвет ще определя базова цена на тока. Енергодружествата пък ще купуват електричество от свободния пазар.

Ако там цената е по-висока от определената от правителството, те ще получават компенсации от Фонд "Сигурност" на енергийната система.

С днешна дата обаче дефицитът във фонда е 1 милиард лева и няма решение как ще бъде запълнен.

„През крайната цена – това е един от начините, надявам се, да не се стигне до там, защото ако трябва да бъде платена от потребителите това би означавало 20 процента увеличение на тока за всички - и за бизнеса, и за домакинствата“, коментира Делян Добрев – председател на Комисията по енергетика.

„Тепърва Министерският съвет ще излезе с решение как да бъде определена базовата цена. Но то няма да предполага рязко повешаване на цената на електроенергията. Всякакви спекуцалии за повишаване на цената - с 10-20 и повече процента, обслужват интереси извън интересите на потребителите“, заяви Иван Иванов – председател на КЕВР.

Четири членното домакинство на Райна Кузманова сега плаща ток от над 100 лева месечно.

“Eдно увеличение и на лектричеството наистина ще се отрази много сериозни на всеки един българин на семейния бюджет със сигурност“, казва тя.

От фонд "Сигурност" успокоиха, че за първите месеци след юли средства за изплащане на компенсациите са заделени.