Управляващите са на път да създадат чисто нова структура, която да се занимава с подслушването и проследяването. Това стана ясно от проект за промени в Закона за специалните разузнавателни средства. Документът се появи тихомълком във вътрешните страница на сайта на парламента във вторник без да бъде предварително анонсиран. Вносителите на промените са от все представители на „тежката артилерия” на БСП и ДПС – Сергей Станишев, Лютви Местан, Михаил Миков, Христо Бисеров, Младен Червеняков, Атанас Мерджанов и Камен Костадинов.

След изваждането на ГДБОП от МВР и прехвърлянето му в ДАНС, новата власт очевидно е решена да осъществи и другата си идея по „разформироването” на силовото ведомство, чрез изтръгването на втория му най-важен стълб - подслушването и проследяването.

Всъщност идеята СДОТО да се извади от МВР бе лансирана от БСП и ДПС в разгара на скандала с незаконното подслушване, в който основно действащо лице е бившият вътрешен министър Цветанов.

От прочита на проекта личи, че представителите на двете партии смятат да извадят „подслушвачите” от МВР и да ги обособят в отделна агенция, която да е на подчинението на Министерския съвет. Новата структура ще се казва Държавна агенция „Технически операции” – ДАТО.

В името на правата и свободите

Сред дейностите, с които ще се занимават в ДАТО, е отбелязано, че част от тях са във връзка с „правата и свободите на гражданите”.

Служителите на агенцията работят по осигуряване, разработване и прилагане на специални разузнавателни средства, наблюдение, проникване, фотографиране, видеозаписване, звукозаписване, филмиране, белязване на предмети и изготвяне на психологичен анализ във връзка със събирането на данни за защита на правата и свободите на гражданите, националната сигурност и обществения ред.

И още: проследяване на лица и обекти, контрол на предаването на данни и получаването на информация чрез кабелни средства за комуникация, оперативно проучване на лица и обекти, извършване на оперативно-техническа проверка на пощенска и друга кореспонденция за защита на правата и свободите на гражданите, националната сигурност и обществения ред и за контрол на други лица, които извършват такава проверка, изготвяне на веществени доказателствени средства при поискване по ред, определен със закон, и предоставянето им на органа, направил искането.

Изброените дейности съвсем не са всичките. Освен тях ДАТО ще разработва и използване на технически средства и способи за предотвратяване на терористични действия, както и прилагане на специфични физико-химични методи, средства и извършване на взривно-техническо изследване и оценка на експлозиви или на елементи на взривни устройства.

Ще се използват специфични методи и специални разузнавателни средства за охрана на живота, здравето и имуществото на граждани. Тук трябва да се отбележи, че „специфичните методи” остават загадка.

ДАТО ще има достъп до технически средства и съоръжения на държавни органи, организации, юридически лица и граждани. Ще привлича граждани за „доброволно сътрудничество”.

Контролът

ДАТО ще се ръководи от председател с четиригодишен мандат. Той ще се назначава от парламента по предложение на министър-председателя. Председателят ще има двама заместници, които се назначават от премиера.

Шефът на агенцията и заместниците му могат да са лица, които имат осем години юридически стаж, или пет години кариера в службите за сигурност.

В проекта е записано, че ще бъде създадено бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, което ще следи за дейността на ДАТО. То ще е в състав от пет члена, които също ще се избират от парламента.

Дейността на бюрото пък ще се контролира от новата постоянно действаща комисия в парламента за контрол на службите, която без съмнение ще е председателствана от управляващите.