Тази вечер България е по-чиста. Хиляди влязоха в битка с боклука в цялата страна. Всички заедно изчистихме България за един ден.

В деня на голямото чистене екипът на bTV и доброволци от цялата страна събираха натрупвания с години боклук, за да направим страната едно по-красиво място.

По неокончателни данни България чистихме почти 300 хиляди души, а само за няколко часа бяха извозени над 8 000 тона боклук. В това число не влизат междублоковите пространства, горските терени и природните паркове. Ако отпадъците са събирани правилно, половината от тях ще може да се рециклират. От картата на България изчезнаха 522 нерегламентирани сметища. 

Най-многобройни бяха доброволците в Бургас, София и Враца. 18 хиляди декара, само в столицата, вече са чисти и уютни. Извозените едрогабаритни отпадъци в депо „Враждебна” са над 1 000 тона. Събраните боклуци ще се извозват до вторник.

Акцията "Да изчистим България" излезе от рамките на междублоковите пространства. Доброволци имаше в планините, в горите. Включиха се пилоти и водолази. Чистихме по суша, по вода и дори под вода. Целта на кампанията бе да се съберат 200 хил. куб. метра отпадъци, маркирани на онлайн картата ни за замърсени места.

Над 700 снимки и видеоклипове за голямото чистене получихме от вас, нашите зрители, в рубриката "Аз, репортерът".

Доброволци на възраст от 6 до 89 години показаха, че заедно можем да променим страната, в която живеем. Под това мото млади и стари успяха да съберат хиляди тонове отпадъци.
 

Най-мащабната акция за по-чиста България започна тази сутрин в 10 ч. Доброволци, градове, общини, частни компании, неправителствени организации и държавни институции повярваха в каузата, че можем за един ден да направим страната по-чиста и уютна.

Лицата на bTV и целият екип на телевизията чистиха на Витоша. Редакцията на bTV Новините чисти местността "Златни мостове" в природния парк Витоша. Там са и предаванията „Преди обед", „24-7 с Димитър Цонев", „Хрътките" и „Код: Криминално".

„Смисълът на тази кампания е най вече да не мърсим. Нека да живеем по европейски”, каза Люба Ризова, директор „Новини и актуални предавания”.

„Много мразя някой да ме организира, мразя организирани неща. Но в случая без тази съпротива се надявам да е една малка крачка към това да не мърсим, за да се налага някой да ни организира, просто да не цапаме в дните, в които сме свободни и неорганизирани, каза водещият на ‘Тази сутрин” Виктор Николаев.

„Кампанията е много успешна, радвам се, че е традиционна, но предлагам да не е само веднъж годишно, а да чистим всеки ден”, каза водещият на 24/7 Димитър Цонев.

Водещата на новините Ани Салич е в родния си Благоевград.

Дъждът не отказа ентусиастите

Още в ранни зори 80-годишната баба Цветана излезе с метлата пред блока си в София. И недоумява защо 18-годишните й съседи още ги няма. В столичния квартал „Дружба”, обаче, и младежите чистят. И не са съгласни с тезата, че понеже не са цапали няма нужда да чистят.

Хора в неравностойно положение направиха градинката около храм "Свети Климент Охридски" в столичния квартал „Люлин” по-приветливо място. Въоръжени с ръкавици и чували, те не срещнаха препятствия в почистването на фасовете около пейките.

„Един път, когато почистим, хората може би ще спрат да цапат. Когато е по-чисто, ще е по-добре за всички”, каза Магдалена Милева.

„Мислих, мислих и си казах, че няма да е никак зле да посветя един ден на България”, споделя Нина Желева. В помощ на хората с увреждания бяха учениците от Търговско-банковата гимназия в София.

И младоженци отделиха част от най-важния ден в живота си на чистотата. Преди да си кажат "да" двама млади от Варна изчистиха пред блока на булката.

Ентусиазъм и в Студентски град

Десетки студенти също се включиха в кампанията и чистиха около общежитията. Освен парковете и междублоковите пространства, младежи боядисаха оградата на Университета за национално и световно стопанство.

Проливният дъжд над Велико Търново не отказа хората с чували и ръкавици. В акцията се включиха стотици, амбицирани да чистят градинки и междублокови пространства.

В акцията в Благоевград се включиха студенти, спортисти, туристи и обикновени граждани.

„Обозначили сме всички нерегламентирани сметища и ще се постараем да ги почистим и пак призовавам всички нека днеска да почистим и след това да поддържаме”, заяви Атанас Камбитов, кмет на Благоевград.

Ученици се включиха в кампанията и пълниха чували с болкуци. С една цел: „Да изчистим България, да има по- хубава гледка навсякъде”.

Оказа се обаче, че дори и на незаконното сметище очакваните огромни количества боклук липсват. Затова пък имаше интересни находки като панталони и чорапогащници. В акцията се включиха студенти, спортисти, туристи и обикновени граждани.

На 200 студенти и преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски” също излязоха да почистят.

„Студентите пазят чисто. Това, което свършихме, може и да е пренебрежимо малко, но показахме, че младите хора на Благоевград могат да променят начина си на мислене. Първо трябва да прочистим манталитета си”, коментира ректорът проф. Иван Мирчев.

Акцията по почистване достигна и до границата с Турция

На входа на България, в почистването се включиха почти всички хора от пограничното село Капитан Андреево. По-възрастните заметоха тротоарите пред къщите си, а по-младите се заеха с оборка на пътя.

Основният замърсител в района не са хората от селото, а шофьорите на тирове, които чакайки с часове да преминат границата, изхвърлят какви ли не боклуци в канавките край пътя.

Трябва да има контрол, камери и глоби, смятат хората в района. От община Свиленград са осигурили камиони, които през целия ден да извозваха боклуците към сметището.

Най-възрастният участник бе на 89 години

Христо Досев от ловешкото село Крушуна грабна торбите и се включи в кампанията на bTV. Tази година бай Христо навърши 89 години, но възрастта не личи на енергичния мъж, който помогна на децата от дома за сираци в селото да почистят района. Децата на отец Иван от Нови хан също се присъединиха в кампанията "Да почистим България за един ден" заедно с Влади Въргала.

Водолази се гмуркаха, за да чистят и морето

Над 250 са маркираните точки в Бургаски регион, които се почистваха днес. Сред тях и бургаските солници.

Подготовката за кампанията „Да изчистим България” продължи повече от година. Зелената инициатива подкрепиха много неправителствени организации, държавни институции и частни фирми, които осигуриха безплатни консумативи и транспорт за деня на чистенето.

Най-високата точка на почистването в кампанията беше връх Мечи чал. На височина 1873 метра там изхвърлените отпадъци събираше олимпийската шампионка Екатерина Дафовска.

Боклукът ще се извозва три дни. Ако отпадъците останат по места и след това, сигнализирайте в общината или екоминистерството.

„Да изчистим България за един ден” е част от световната инициатива Let’s Do It! От март до септември над 100 държави ще проведат подобни акции по почистване.

Още три държави на Балканите чистиха в рамките на световната кампания "Да изчистим Земята". Днес с боклука се бориха Румъния, Молдова и Турция и африканската република Конго. Утре чистене ще има във Великобритания.

Всички новини по кампанията следете на daizchistim.bg.

Ако имате въпроси, през ползвайте зеления ни телефон: 0700 112 05.

Хиляди дойдоха на благодарствения концерт „Да изчистим България”, който започна от 19 ч. пред НДК. Участваха Маргарита Хранова, Лили Иванова, Еди Казасян, Спенс, Графа, Остава, Куку Бенд, Силвия Кацарова и много други български музиканти и групи. Концертът е подарък за всички, които не пожалиха сили и време и направиха България едно по-чисто и ведро място.

Очакваме вашите репортажи от чистенето в рубриката „Аз, репортерът”. Разкажете ни кое място стана по-чисто благодарение на общите усилия на близки, приятели, колеги. Всички кадри от почистването може да видите в галерията в рубриката.