Трябва да има пълна забрана за строителство по Черноморското крайбрежие, особено в зона А. Това каза регионалният министър Лиляна Павлова при обществено обсъждане в парламента на законодателни промени за недопускане на строителство върху пясъчните дюни.

Павлова обясни, че трите министерства – регионалното, земеделското и на околната среда, са се обединили около предложения за законодателни промени в седем закона.

„В Закона за устройство на Черноморското крайбрежие се предлага да се въведе пълна забрана за строителство върху пясъчни дюни в зони А и Б. Предлагаме дефиниция за това какво са дюни”, каза Павлова и припомни, че промените в закона са предмет на дебати в парламентарните комисии, но за съжаление тази пълна забрана не е била изцяло приета в комисиите.

Проблем, според Лиляна Павлова, е, че към момента няма развити кадастрални карти. Основна трудност била липсата на финансиране за изработването им.

По-рано от БСП предложиха създаване на временна комисия за обсъждане на налагането на мораториум върху строителството на територията на 10 плажа по Черноморското крайбрежие. Това заяви „червеният” депутат Димчо Михалевски, цитиран от БГНЕС. 

Колегата му Петър Курумбашев пък заяви, че е учуден от действията на министъра на околната среда Нона Караджова, която отказва да обяви за защитени територии определени райони. „Чудя се за кого са тези защитени зони - за природата или за определени инвеститори, близки до властта, които получават разрешителни за строеж и се облагодетелстват”, каза той.

От левицата настояват и за създаването на нов национален парк, какъвто вече поискаха еколозите.

Морските плажове, върху които „червените” искат мораториум са Иракли – Кара дере, Камчийски пясъци-Шкорпиловци, Дуранкулашко езеро-Св. Анна, Крапец, Шабленски езера, Корал, Аркутино, Дюни и Маслен нос (брегът и плажовете между "Перла" и резерват Ропотамо).