„Къде е тоя, якия, касапинан, анестезиолога? Една награда можеше на него за външен вид да му дадете! Специални поздрави, а на анестезиолога - парична награда!

С тези думи премиерът Бойко Борисов се обърна към медиците, грижили се за пострадалите израелски туристи при атентата в Бургас, докато ги награждаваше в Министерски съвет.

Типичното за българския премиер чувство за хумор внесе лек смут сред лекарите и превърна в неловка импровизираната церемония в Министерски съвет. Шегата на Борисов обаче бе придружена и с типичен кикот от страна на повечето министри.

„Шегата” на премиера за „якия касапин” обаче звучи логично в контекста на думите му за „пържолките”, които трябваше да получи кучето на БЧК, открило трупа на 18-годишната Мирослава от Перник.

След церемонията Бойко Борисов се почувства задължен да продължи с благодарностите – значително по-умерен в определенията. Все пак на всички бе обяснено с „простички” думи до какво се свежда работата на лекарите:

„Да благодаря на тези доктори от Военно-медицинския институт, които за по-малко от 30 минути успяха с личните си автомобили да дойдат на аерогарата и да излетят със самолета за Бургас. На тези, които са били на почивка и само като са чули за тежкия инцидент, от плажа са отишли – слагат престилки и ръкавици и влизат и почват да оперират. Просто изключително професионалисти”.

Освен личното си признание, премиерът сподели и това на израелските медици:

„Вечерта като бях там, дойдоха двайсет и няколко доктори от Израел – нито една забележка, нито една констатация и нито една претенция по проведените лечения, операции, включително и транспортирането на тримата най-тежко ранени от Бургас до София. Просто си ги прибраха след това, за да имат повече спокойствие в родината си и нали там да са им семействата”.

Дойде и моментът, в който министър-председателят изигра ролята на посредник на волята на българския гражданин: „Така че мисля, че тези награди са едно признание от нас, в случая от цялото общество – ние сме оторизирани да сме посредник между тях и обществото”.

В заключение Борисов сравни работата на медицинските екипи със свършеното от правителството: „Това е повече от всички планове, които сме разработили, разработваме. Когато го има в главата на човека желанието да се свърши работа, той го има”.

Награда на министъра на здравеопазването за особени заслуги получиха д-р Асен Кърджиев от Центъра за спешна медицинска помощ – Бургас, д-р Георги Матев, управител на Многопрофилната болница в Бургас и д-р Георги Паздеров, директор на РЗИ-Бургас.

  • Делото „Сарафово“ започва по същество
  • Пет години след атентата на летището в Бургас: Защо и как делото забуксува
  • Втори фалстарт на делото за атентата в Сарафово
  • Навършват се четири години от атентата в Бургас
  • Навършват се 4 години ат атентата на летище „Сарафово”
  • Ще бъдат ли открити и наказани виновните за атентата в Сарафово?
  • Предполагаемите извършители на атентата в Бургас влязоха в черния списък на САЩ
  • Две години мъка за близките на убития в "Сарафово" българин
  • Установена е самоличността на атентатора от Сарафово (ОБНОВЕНА)
  • Близките на жертвите от атентата в Сарафово искат незабавни отговори от българските власти