15 км от лот 3 на автомагистрала „Тракия” от Нова Загора до Ямбол ще бъдат преасфалтирани, съобщи в Ямбол премиерът Бойко Борисов. Причината - несъответствие в рецептата на асфалта. Пусковият срок на трасето ще се забави. Вероятно то ще бъде пуснато в края на юни - средата на юли. Борисов обясни, че ако асфалтът остане в този вид след 2-3 години ще се наложи ремонт.

„Колкото и да е трудно, вече два километра махнаха, сега ще махнат още 15 км. Ще докараме мобилна лаборатория, с която денонощно ще контролираме процеса. По-добре да се забавим, отколкото да пуснем трасето и след това да ремонтираме. Не мога да правя компромиси”, каза Борисов. Преасфалтирането ще е за сметка на фирмата-изпълнител.

Спешни ремонти на рискови мостове 

по двете основни магистрали - „Тракия” и „Хемус”, разпореди премиерът, след като ги инспектира. Мостът на 64-ти километър на магистрала „Тракия” е строен е преди 1989 година, не са правени подобрения и не отговаря на европейските изисквания за земетресения.

Освен всичко това е опасен, тъй като е силно корозирал. След инспекцията премиерът разпореди незабавни ремонти. За състоянието на съоръженията в страната той отново упрекна предишни управници.

"Хората като го видят, ще ги е страх да минат оттук. Незабавно да се започва", каза премиерът и нареди на министър Лиляна Павлова, ако трябва да заведе там депутати:

„Мисли го. Ако не – каниш депутати, всички са били на власт, които са в парламента по много години и са проспали, и не са си мръднали пръста. Натоварваш ги в едно автобусче, докарваш ги да видят какво са проспали и всичко е дошло сега на моя гръб, аз да го правя. Парламентът ако трябва да излезе със специално разрешение за мостовете, да участват те в тръжната процедура”.

Премиерът каза, че не дава повече от седмица да започне ремонтът.

„Никой няма после да се сеща нито за Доган, нито за Станишев, че са спали години наред, ще каже: паднаха мостовете”, каза Борисов.

Ще се търсят начини за финансиране на ремонтите. Само за този и за моста на Витиня ще са нужни около 150 милиона лева.

Мостовете в България не пипани от 30 години. Виадуктите са в окаяно положение. Не са строили нищо, с изключение на тази глупост Цанков камък, поне да бяха ремонтирали част от съоръженията, каза по-рано Борисов.

Премиерът коментира и последиците от трусовете. Според него общинските сгради трябва бъдат застраховани срещу земетресения.

„Недопустимо е общински сгради да нямат застраховка и сега ние отново да вадим бюджетни пари. Имаме готовност, ще даваме, но се обръщам към всички - когато дойде началото на годината или застрахователният период да си застраховат имуществото”, посочи министър-председателят.

Застраховани са в общинска застрахователна компания, ама не срещу земетресение. Някой е взел застрахователните такси, в смисъл бонуси, които се полагат най-вероятно, каза Борисов.

„А сега ние държавата, от всички нас трябва непрекъснато да субсидираме това, което се случва. Вижте какво се получава при всеки проблем - излизат и казват: държавата да даде пари. Държавата - това са всички наши данъци. За колите никой не се оплаква, защото си имат застраховки. За къщите, сутринта слушах – сега като дойдат да я съборят, да ни построят и да кажат заповядайте. Е, то по тази логика всеки един от вас би могъл да дойде и да каже: "Що не дойде държавата да ми направи една къщичка?”, посочи Борисов.

Доган бил в паника

Единственият му шанс бил да разделя българските турци от българските християни, да ги плаши с възродителни процеси, с покръстване, коментира още Бойко Борисов.

"Дългогодишното ни приятелство с турския премиер Реджеп Ердоган, това, че той непрекъснато идва, непрекъснато хвали България и етническия мир в нея – реже основата на Доган", посочи Борисов и  добави, че Ердоган не искал „Добър ден” да каже на лидера на ДПС.

"Българските турци вече разчитат тези сигнали. Никой не му се връзва на лъжите, че ще има етнически процеси", каза още Борисов.

Премиерът и земеделският министър Мирослав Найденов откриха ново фуражно стопанство за готови храни на селскостопански животни и свинеразвъден център край Ямбол. В двата обекта са инвестирани над 5 млн. лева, половината от които са подкрепа по Програмата за развитие на селските райони.

След срещите и договорките с министър-председателите на Катар и на Турция, колкото агнета и овце произведем, незабавно ще бъдат изнесени за тези и за други страни, заяви Борисов.

До края на годината на животновъдите и птицевъдите ще бъдат раздадени по 30 милиона лева държавни помощи, както и 25 милиона лева компенсации за цените на горивата и фуражите.