Въпреки кризата и недостига на средства, болницата в Търговище успя изцяло да ремонтира родилното си отделение. Това обновяване е чакано повече от 30 години. И то не само от жените в града, защото в Търговище предпочитат да раждат жени и от много по-големи градове като Варна например. Туризмът на родилките е заради лекарите там.

Ремонт на родилното в Търговище не е правен от построяването на сградата. Майки и бебета бяха настанявани в стаи с по 6 до 8 легла. 20-30 жени деляха една и съща тоалетна. Родилната зала беше с остаряла апаратура, без гаранция, че няма да аварира в критична ситуация. И лекари и акушерки споделят, че са се срамували да посрещат бременни в мизерната обстановка.

Въпреки старата материална база, в последните години тук всяка пета родилка идва от друг град. Имало е и дни, когато бъдещите майки са били само от други региони - не само от малки населени места, но и от Разград, Шумен и дори от Варна. Заради лекарите. 21-годишната Гьонюл Шабан е от Провадия. Въпреки, че е само на 45 километра от Варна, жената избира да роди второто си дете в Търговище - на 87 км от дома й.

Гьонюл е една от първите родилки в новото отделение на болницата. След ремонта тук са обособени стаи с по две - три легла, в които има и баня и тоалетна. Допълнително родилни зали са с чисто ново обзавеждане и апаратура.

В ремонта на родилното отделение са вложени четвърт милион лева. Повече от половината средства са осигурени от самата болница. Вместо да повиши заплатите на лекари и медицински персонал, ръководството решава да вложи парите в обновяване на сградата.