Отново неуредици с Търговския регистър, временно блокиране на електронната страница и изнервени предприемачи. И съботния ден, в който Агенцията по вписванията работи извънредно, проблемите при онлайн подаването на Годишните финансови отчети на фирмите продължиха.

Неуспелите да извършат операцията по интернет отидоха в Агенцията по вписванията. Има хора, които от четири дни правят опити за онлайн публикуване - без успех. Затова отиват на място - първо да доплатят още 25 лева, защото таксата за внасяне на ръка на документите е два пъти по-висока, и след това да се наредят на гишето.

„Със сигурност щях да ги съдя, защото 4 дни, при условие, че има онлайн услуга, просто си спестих излишни главоболия. Пълен абсурд, при положение, че ги подаваме в данъчното, оттам те си ги дърпат към Статистиката и нищо не пречи онлайн да си ги дръпне и Агенцията по вписванията, но трябва някой да взима бонуси, нали знаете”, възмущава се Серафимов.

Не липсваха и хора, които в последният момент не просто подаваха, но и попълваха документите си на крак в Агенцията. Мнозинството от наредилите се на гишетата обаче беше от групата на неуспешно подалите отчети онлайн.

Докато миналата година около 30% от годишните финансови отчети са подадени по интернет, то тази година отчетите, които са пуснати онлайн, са близо 70%.

От Агенцията по вписванията признаха, че големият интерес към онлайн публикуването основно се дължи на по-ниската такса - 25 вместо 50 лева при лично подаване.

„Имали сме дни в началото, когато се подаваха по 200-300, при стандартно 1200 декларации. Последните дни стигаме до 15 000. Каквато и система да е, ясно е, че ще се затрудни в при такъв голяма наплив”, коментира Юлиян Митев.

От Приходната агенция обясниха пред bTV, че подалите отчети в понеделник няма да са закъснели, тъй като официалният срок изтече в почивен ден. След тази дата обаче ще има санкции, които по закон са между две и три хиляди лева.