Близо 40% от студентите, които завършват медицински специалности, планират да емигрират и да работят в чужбина. Причините - ниските заплати и липсата на възможност за развитие. Данните са на института "Отворено общество".

276 студенти от медицинския колеж в София днес получиха своите дипломи. Още преди да се стигне до завършване много от тях са проверявали къде в чужбина могат да работят по специалността.

Отличничката на випуска медицински лаборанти Теана Рангелова гледа към Англия и Италия, защото тук не вижда бъдеще:

„Аз проучих и заплатата е някъде към 400 лева, бруто. Така че просто не виждам как действително тук можеш да се реализираш с такава заплата при положение, че аз съм семейна и имам и малко дете,” казва

Според проучването да заминат планират 37% от студентите в медицинските специалности. За последната година близо 500 професионалисти по здравни грижи са си извадили удостоверения за работа зад граница.

„Те имат много добра теоретична и практична подготовка и освен това по време на обучението си са научили и чуждите езици към съответните страни,” отбелязва Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Спирачка пред лекарите, освен ниските заплати, са и трудностите в специализацията. Местата държавна поръчка са малко, не по всички специалности, а месечното възнаграждение е в размер на 2 минимални работни заплати.

„Ако е платено обучение - 4 години младият лекар си плаща без да има здравни осигуровки. Представете си какво би станало, ако да речем лекарят е от Видин, а специализира в София,” казва д-р Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз.

Според изчисленията на "Отворено общество" за миналата година в обучението на студентите по медицински специалности, които планират да напуснат страната, са вложени близо 18 милиона лева - инвестиция, ползите от която ще отидат за чужда държава.