Пожизнена месечна премия между 1400 и 4000 лв. ще получават 42-ма български олимпийци от общо 280, прекратили спортната си дейност. За останалите сумата е между 800 и 1000 лв. Промените, записани в Закона за физическото възпитание и спорта, бяха приети от депутатите на първо четене.

Според досегашната разпоредба олимпийците получаваха пълна месечна премия за първи златен медал, а за втори – само 10% от нея. Председателят на образователната комисия в парламента Огнян Стоичков обаче предаде думите им, че второ отличие не се печели с 10% усилия.

„Държавата е длъжник на нашите олимпийци, а те не са чак толкова много”, каза още той и допълни, че държавният бюджет няма да бъде натоварен по никакъв начин, тъй като парите ще дойдат от Българския спортен тотализатор.

Според него треньорите, изградили таланти, също трябва да получат заслужено място с пожизнена премия. Тази му идея засега срещала разбиране и от министерството, и сред депутатите от комисията, обект на въпрос е механизмът, който да определя премиите.

„Механизмът трябва да се постигне с помощта на спортистите и председателя на БОК Стефка Костадинова. Трудността е, че един спортист има много треньори през своята спортносъстезателна кариера и е трудно да се определи кой има право на премия – този, който е открил спортиста в пети клас, или този, който го е изпратил на олимпийските игри на 25 години”, коментира Стоичков.

По-рано народните представители решиха окончателно да отпадне разпоредбата, която даваше право на спортните обекти с национално значение да бъдат включени в търговски оборот и в публично-частното партньорство.

В обхвата на промените влизат обекти като гребната база в Пловдив, спортната зала във Варна, Зимният дворец и зала „Христо Ботев” в София, зала „Христо Ботев”. По думите на Стоичков те са от изключителен обществен интерес и държавата трябва да ги стопанисва именно в негова полза.

„Тези обекти остават публично-държавна собственост и държавата ги управлява и стопанисва и министърът на спорта е отговорен за тях. Общественият интерес налага както АЕЦ „Козлодуй” е обект от национално значение, така и Националният стадион „Васил Левски” да не бъдат включени в публично-частното партньорство”, обясни депутатът.