Българите сред европейците с най-силни намерения за покупки, показва проучване на нюрнбергския институт за пазарни проучвания Ге еф Ка (GfK) за потребителския климат в Европа. Според него, европейските потребители не очакват бързо възстановяване на икономиката.

Индексите на икономическите очаквания и очакванията за приходите, както и намеренията за покупка, са се понижили значително в почти всички страни, включени в изследването. То предоставя поглед върху развитието на очакванията за икономиката и приходите, както и намеренията за покупка сред потребителите от 12 европейски държави и САЩ през третото тримесечие на 2012 година.

В България настроението е потиснато въпреки добрите социално-икономически данни. Страната също изпитва въздействието на европейската финансова криза, но е в доста добро състояние, като бюджетният й дефицит е вторият най-нисък в Европа, след дефицита на Германия.

Очаква се в края на годината стойността да бъде под един процент от брутният вътрешен продукт, посочват от института. Безработицата намалява, като в момента се движи около 10 процента, а БВП макар и със слаб растеж показва постоянна възходяща тенденция. Все пак износът е намалял рязко заради рецесията, обхванала цялата еврозона.

За идните години експертите прогнозират слаб растеж, а правителството полага усилия за подобряване на бизнес климата, инфраструктурата, както и за реформиране на неефективната административна система. Въпреки това България все още е само отчасти атрактивна за инвеститорите и новите чуждестранни компании на пазара са изключение. Трябва да се отбележат и изключително ниските заплати и други възнаграждения, които са едва наполовина на средните за ЕС. Този фактор също оказва влияние върху настроенията сред потребителите.

Въпреки че икономическите очаквания и очакванията за приходите вече бяха на много ниски нива, през септември те отстъпиха още повече.

Увеличение отчитат само намеренията за покупка. Вероятно основната причина за тази тенденция е съобщението на правителството, че от 2013 г. лихвите по банковите спестявания ще подлежат на данъчно облагане.

Очевидно, българските потребители са по-склонни да похарчат трудно спечелените спестявания, отколкото да плащат данък върху тях, подчертава германският институт.

Въпреки че през летните месеци общата икономическа ситуация в повечето европейски страни реално не се е влошила, не се усеща и осезаемо подобрение, отбелязва институтът.

Потребителите очакват отслабването на икономиката да продължи. Безработицата е нараснала почти във всички страни и към момента средното ниво за цяла Европа е около 11 процента.

Правителствата продължават опитите да поставят държавните си дефицити под контрол чрез строги мерки за икономии, включително увеличаване на данъците.
В страните, засегнати от кризата, това води до все повече протести.

Много потребители не са в състояние да се справят с нови съкращения и не са готови да споделят тежестта на мерките, прилагани от техните правителства, ако няма гаранции, че те ще доведат до подобряване на положението, посочва Ге еф Ка.