Заради добрите двустранни отношения между България и Турция към нашата страна е насочен ограничен миграционен поток. Това изтъкна бившият вътрешен министър Цветан Цветанов като един от приносите на кабинета „Борисов” към подготовката за бежанската вълна от последните месеци.

„От последните 5-6 години годишно в страната са влизали от 1000 до 1300 нелегални емигранти. Някои от тях са се възползвали от статута на бежанец. Към 2012 г. в публичния доклад на МВР ние сме изложили предпоставка за увеличаване на миграционния поток към България”, заяви Цветанов в парламента на фона на критиките за слабата подготовка на институциите, приписвана и на предишните управляващи.

„Правителството постъпи неадекватно при кризата с бежанците. Виждате, че нямат план за действие, а проблемът става много сериозен. Това, което прави в момента правителството, е да не уведомява, да не разговаря, да не запознава местната общественост с пренасочване на бежанци към съответните места”, разкритикува Цветан Цветанов.

Пъстрогор

По думите на бившия вътрешен министър, от 2007 г., откакто България е член на Европейския съюз, страната е поела ангажимент за осигуряване на съответните домове за бежанци.

„През 2005 г. тогавашният финансов министър Пламен Орешарски е подписал договор за изграждането на дома в Пъстрогор. През 2007 г. по документи домът и изграден, дори са назначени служители. Когато дойдохме 2009 г., се оказа, че няма изградена пречиствателна станция към този обект, а парите са били по ФАР, няма вертикална планировка. От 2012 г. стана възможно пускането на дома в Пъстрогор”, обясни Цветан Цветанов.

Организацията

Като приоритет депутатът и зам.-председател на ГЕРБ постави организацията, която трябвало да бъде структурирана още през май. „Трябваше да се предприемат действия за увеличаване на жилищните сгради и да има диалог с местната власт. Трябват много по-динамични контакти с турските власти”, препоръча Цветанов.

„Това, което направи предишното правителство, и за да имаме този по-малък миграционен поток към България, се дължи на добрите двустранни отношения между България и Турция. Имаше две изнесени заседания на Министерски съвет и винаги темите, които сме поставяли, са били за външната граница и възможността те да реагират по-бързо, когато ние сме подавали изпреварваща информация. В момента с интегрираната система от 58 км това може да стане в реално време”, посочи Цветанов.

Гражданите и бежанците

Държавата трябва да се погрижи за сигурността и здравето на българските граждани, които живеят в близост до центровете за настаняване на бежанци. Според него в районите с бежански центрове престъпността се е увеличила със 100%, въпреки че според статистиката на МВР това е точно обратното.

„Има увеличаване на кражбите. Това е проблемът, който те не са в състояние да го решат по начина, по който планират”, предупреди Цветанов.

Капацитет на администрацията

По думите на Цветан Цветанов, само около 9 души обработват документите за статут на бежанец, въпреки многократното увеличение на миграционния поток.

„В момента съм убеден, че има хора, които не са регистрирани. Защото няма как някой да обясни, че същият този състав от 133 души могат да осигурят обработването на този миграционен поток, който има в последните месеци. Има около 7 до 9 души, които обработват документите за статут на бежанец. Има сериозен проблем с обработването на документите, с регистрирането на тези хора”, коментира Цветанов.

Преди ден директорът на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев посочи, че държавата ще отпусне допълнителни средства към бюджета на институцията, за да се наемат още 50 служители, които да обработват документите на търсещите закрила.

  • Еврокомисарят Аврамопулос: Кризата с мигрантите свърши
  • Бежанците, влезли в ЕС през 2015 г. – над 1 млн. души
  • Бъчварова ще настоява за най-високи санкции срещу каналджийството
  • Какво е в дома ти да се настанят изневиделица 50 бежанци
  • България ще бъде "частично изключение" в схемите за разселване на мигрантите в ЕС
  • Полицията задържа още 11 нелегални имигранти в Старозагорско
  • Иранците, избягали от оковите на една безумна власт и сменили вярата си
  • Над 90% от бежанците, получили убежище в България през 2014 г., са сирийци
  • 37 нелегални имигранти бяха заловени на Дунав мост
  • Близо дузина мигранти заловени на влизане у нас