Темата на извънредната среща на върха на ЕС не трябва да е квотите, а отношението към хората от Северна Африка, Ирак и Сирия, за да се определи единен подход на европейските държави към потенциалните бежанци и икономически имигранти. Това каза в студиото на „Тази сутрин” по bTV Деница Сачева.

Тя подчерта, че повечето бежанци искат да работят, да издържат семействата си, а децата им да ходят на училище, но това не ги прави икономически мигранти. По думите ѝ мнозинството от бежанците не искат да се интегрират, а биха предпочели да се върнат по родните си места при първа възможност. Според Сачева коментарите, че бежанците искат да се възползват от социалните помощи в европейските страни са безпочвени тъй като мигрантите в България не получават помощи, а в Германия полагащата им се сума е в размер от 356 евро.

По повод статистиките на Евростат, че само 21 % от бежанците в България идват от Сирия, а останалите са съответно от Ирак, Афганистан, Пакистан и Иран, Сачева подчерта, че според международното определение бежанците не само бягат от война, но и от репресивни политически режими. Следователно хората от повечето от тези страни могат да се приемат и като бежанци.

Арабският свят трябва да бъде включен в обсъждането на проблема и потенциалните му решения, защото само с подкрепа от арабските страни може да се достигне до работещо решение, подчерта Сачева.

Акрам Наюф от асоциация „Свободна Сирия” се съгласи, че решението на миграционния проблем трябва да се решат причините за проблема – да се свали от власт диктаторският режим в Сирия и да се борят терористични организации като „Ислямска държава”.

По думите му 68 % от бежанците, които живеят извън определените лагери в Йордания, Ливан и Турция, живеят в нечовешки условия - под прага на бедността. Според него това е и една от причините за увеличените потоци от мигранти.

И Сачева, и Наюф се обединиха около мнението, че Европейският съюз и международната общност трябва да се обединят около общо решение, което е подкрепяно от всички.

Турция може да залее Европа с бежанци, ако пожелае

Бившият министър на отбраната Аню Ангелов коментира, че изказванията на турските власти в последните дни могат да се възприемат като своеобразно припомняне, че Турция може да залее Европа с бежанци, ако отвори границите си.

По думите на Ангелов противоречивите сигнали, които някои европейски държави изпращат на мигрантите, не помагат за решаването на кризата.

Според него би било добре за България да стане членка на Шенген, за да се осигури по-добър контрол на външната граница на ЕС.

Ангелов коментира, че на извънредната среща на върха на ЕС, която ще се проведе на 23 септември трябва да се приеме унифицирана кандидатура, при кандидатстването за убежище. Също така трябва да се предоговори Дъблинското споразумение и да са обсъдят общите критерии за определяне на статута на бежанците.

Бившият министър на отбраната не очаква забраната за преминаване на военнотранспортни самолети през въздушното ни пространство да бъде удължена. Тя изтича на 24 септември. Ангелов изтъкна, че нашумелият инцидент с руските самолети е бил просто една провокация от страна на Русия. Той подчерта, че преминаването на чужди самолети през въздушното ни пространство без разрешение би било тежко нарушение на международното право.

  • Влак в Гърция прегази мигрант, заспал на релсите
  • Мигранти отвлякоха словенски лозар на път към Италия
  • Броят на мигрантите, пристигнали в Гърция от Турция, рязко скочи
  • Сръбският премиер: Бежанската криза само е отложена
  • HRW: Десетки мигранти са блокирани между България и Сърбия
  • Мигранти на македонската граница си зашиха устите
  • И Словения вдига ограда по границите си
  • 157 000 мигранти са влезли в Словения за месец
  • България се готви да посрещне бежанци от евроквотата
  • Мигранти продължават да се струпват на границата между Германия и Австрия