Научният потенциал на Българската академия на науките (БАН) намалява рязко заради влошените финансови условия, показва доклад за дейността на Академията, представен пред Народното събрание. Според данните за периода 2010-2012 година над 500 души са напуснали академичната институция.

През 2012 г. заетите на бюджетна издръжка в Академията са 6215 души, с 62 по-малко от 2011 г. Броят на учените в БАН е 3023. Средната възраст на учените е 49,3 години, като намалява броят на младите учени до 35 години. В началото на 2012 година БАН има 572 докторанти; в края на годината – 577. Успешно са защитили над 23 процента от всички докторанти, което е по-добър резултат спрямо предходната година.

В документа се посочва, че публикационната активност на БАН през 2012 година включва 10 861 заглавия, като има видим ръст в сравнение с 2011 година. Голяма част от тях са в международни реферирани списания, в издания с висок научен престиж. Увеличен е броят на монографиите – самостоятелни и в екип. Най-висок дял заемат научните публикации в направление културно-историческо наследство и национална идентичност. Следват нанонауки, материалознание и информационни технологии. Тепърва обаче трябва да се достигнат нивата от 2008-2009 година, когато е имало 11 367 публикации през 2009 г.

Спрямо предходната 2011 година броят на иновациите се е запазил в същите степени, с нарастване в изследователския етап. Висок е броят на иновациите в началния период на научните изследвания и иновации. Проблемни и тук са въпросите с ниските нива на финансиране, както и трудностите, които учените имат със съфинансирането на иновативните проекти.

Разширява се сътрудничеството между БАН и висшите училища. По инициатива на БАН се работи върху академична мрежа, основаваща се на съвместни научни изследвания и развойна дейност между Академията и университети, с висок изследователски потенциал. През 2012 г. в българските висши училища 571 учени от БАН са водили лекции, упражнения и различни курсове за следдипломна квалификация и специализация.

През отчетния период БАН активно работи по осъществяване на национални задачи. По заявка на различни министерства, ведомства и институции в страната са изготвени близо 13445 експертизи и експертни мнения от учени, научни съвети на институти в БАН. Учени от БАН се включват активно в реализирането на значими научни и културни програми, в осъществяването на задачи от обществен интерес.

Въпреки критичните условия на труд, се прави извода, че учените от БАН задържат високата си компетентност, дори надвишават резултатите от предишни години. Обосновава се и нуждата от допълнително финансиране още през настоящата година, както и от завишаване на държавната субсидия за Бюджет 2014, се посочва още в доклада.